"Кръвта" на червената планета изтича. Става дума за атмосферата на Марс, която бавно, но сигурно се източва в Космоса. Главен виновник за процеса е Слънцето, което с помощта на вятъра и радиацията „похищава" атмосферата на Червената планета. Така Марс, която при някои обстоятелства би ставала за живеене, може завинаги да се лиши от атмосфера, да остане мразовита и пустинна.
Каналите в повърхността на Марса във вид на речни корита и намерените минерали, образуващи се с помощтта на водата, подтвърждават тезата, че някога атмосферата на червената планета е била по-плътна и достатъчно топла, за да може по повърхността й да тече вода.
Всички планети от слънчевата система постоянно биват „обдухвани" от слънчев вятър – тънък поток от зареден електрически газ, който се ражда на повърхността на Слънцето и се разпространява в Космоса. На Земята мощното магнитно поле защитава атмосферата ни от слънчев вятър.
«Марс не може да се защити от слънчевия вятър, защото вече няма щит – магнитното поле на планетата е унищожено". – разказва Брус Джакоски от Колорадския университет в Болдер. Джакоски оглавява мисията на NASA - MAVEN, чиято цел е да открие каква е причината за изтичането на марсианската атмосфера.