favorites basket
user
Събития18 септември 2013

„Жив” мастодонт в Дорково

Откриват палеонтологичен музей на мястото на най-голямото находище на животински кости отпреди 5 млн. г.

Каква е била природата в България преди 5 милиона години - в епохата на плиоцена? Какви животни са обитавали земите ни? Как са изглеждали, какви звуци са издавали? Всичко това ще могат да научат посетителите на новия палеонтологичен музей в Дорково, община Ракитово в Родопите. Те ще видят и истински мастодонт – напълно реалистична и отговаряща на научното знание възстановка на огромното древно животно.

 

Музеят се открива утре - 19 септември, в 16 часа в присъствието на президента. Цялото име на новата културна институция е Музей „Палеонтологично находище - с. Дорково".

Благодарение на съвместните усилия на учените от Националния природонаучен музея (НПМ) и елитни художници и реставратори посетителите на музея ще „срещнат" истински мастодонт при това в естествената му среда -  плиоценска савана, огласяна от виковете на екзотични зверове. Експозицията включва пейзажна диорама, скулптурни реставрации на древни животни, представящи природата на България и Балканите преди 5 милиона години, витрини с вкаменелости, които не могат да се видят никъде другаде у нас, възстановка на научни разкопки.


Акцент е 4-метровата скулптура на мастодонта ананкус, дело на „Симеон Стоилов студио", поставена на фона на 10-метрова диорама, нарисувана от художника-анималист от Чикагския музей по естествена история Велизар Симеоновски.


След близо 30 години от първите българо-френски палеонтологически разкопки, организирани от НПМ при БАН, днес находището край с. Дорково е световно известно сред палеонтолозите в Европа като един от основните репери, маркиращи началото на плиоценската геоложка епоха в Източна Европа. (За находището ви разказахме в тазгодишния бр. 3 на Списание 8.)

Проф. д-р Николай Спасов, директор на НПМ, обяснява: „Нашият екип успя да попадне на много интересни вкаменелости, донесохме кости на 12 вида животни, обитавали тази среда по онова време - мастодонти, жирафи, носорози, един вид изчезнала маймуна, която прилича на нещо средно между бабуин и макак. Мастодонтът, който сме реставрирали като скулптура, според мен е най-доброто, правено като пластика до този момент, съчетавайки изкуство и наука. Заедно с д-р Георги Марков от НПМ и Велизар Симеоновски (The Field Museum), който помогна много със своите рисунки, сме научните консултанти. Всеки детайл е научно сверяван и анализиран, така че впечатляващата скулптура ни показва мастодонта ананкус такъв, какъвто науката си го представя в момента. Ръстът му е 3,90 метра, колкото предполагаме, че е бил един голям мъжкар от тази популация. Ефектът е поразителен: влизаш и виждаш едно грамадно хоботно животно, което е като живо пред теб, защото мастодонтът е оцветен, с реални гънки на кожата, с нокти и с косми по хобота. Даже в началото се стряскаш и си казваш: в тази сграда е влязъл слон! Самата сграда също е много ефектна - кръгла, с остъклен купол. Изработена е по идея на архитект Явор Йорданов. Има представени разкопка с истински кости, които са намерени на самото място."

Музеят е построен със средства от ЕС по оперативна програма „Регионално развитие".

ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.