favorites basket
user
Събития22 май 2015

Вижте легендарното съкровище Боскореале в Националния археологически музей

Лувърът гостува у нас със скъпоценните предмети, затрупани от Везувий

Скъпоценни предмети от легендарното съкровище Боскореале, открити недалеч от затрупания от Везувий римски град Помпей, за първи път могат да се видят в България – в Националния археологически музей (НАИМ при БАН) в центъра на София. Лувърът гостува у нас с изложбата „Сребро от Лувъра. Съкровището от Боскореале" за първи път от 30 г. Изложбата ще продължи до 23 август 2015 г.

Експозицията представя едно от най-големите сребърни съкровища от римската епоха в колекциите на Лувъра – това от Боскореале, което илюстрира богатството и изтънчения вкус на римските аристократи около началото на новата ера.

Селището Боскореале се намира в Италия, в района на Везувий, близо до известните антични градове Помпей и Херкулан. Съкровището е било скрито в цистерна за вино в римската вила Дела Пизанела, потънала под пепелта при изригването на вулкана през 79 г. сл.Хр. Последният собственик на сребърния сервиз вероятно е била жена на име Максима. Тя е загинала до него заедно с още двама мъже. В изложбата е показана отливка от нейното лице и обеците, които е носила при гибелта си. 

Съкровището от Боскореале е открито в края на XIX в. при опит на местен поземлен собственик да направи заграждения на негов имот. След проведени археологически разкопки са открити зала с мозаечен под, кухня и конюшня. Впоследствие различни археологически кампании разкриват вила, като потвърждават хипотезата за villa rustica, разположена на 1000 м² с ясно очертана жилищна площ и стопански помещения. На 13 април 1895 г. в цистерната за вино на тази вила е открито съкровище от сребърни съдове за трапеза, състоящо се от 102 предмета, и кожена торба с антични монети на стойност около хиляда златни ауреуси. Предполага се, че предметите са били умишлено укрити в стопанското помещение преди изригването на вулкана Везувий през 79 г. сл. Хр.

Съкровището от Боскореале попада в Лувъра, след като барон Едмонд дьо Ротшийлд купува по-голямата част от него с цел да го дари на музея. Предвид броя на предметите, теглото им – над 30 кг, тяхното техническо качество и естетическа стойност, сребърният сервиз от Боскореале се нарежда сред най-важните и престижни сервизи от този период. 



Трийсетте предмета, които Лувърът представя в София, са част от този сервиз – съдове за хранене и за пиене, сред които и световноизвестната Купа с Африка, чинии, подноси, блюда, триподи, лъжици, кантароси, скифоси и черпаци. Предметите са изработени от лято, ковано, щамповано, гравирано, цизелирано и частично позлатено, припоено сребро. Находките впечатляват с изящната си изработка и са ценен извор за развитието на културата през римската епоха.  

Чифтът златни обеци с инкрустация от зелено стъкло, имитираща топаз, от тип, който е широко разпространен в района на Везувий, били притежание на жена, намерила смъртта си във вила Дела Пизанела. Нейното тяло е намерено заедно с телата на двама мъже. Жената държи шал пред устата си, за да не вдиша от парата, която я задушава. Тя не е много млада. Чертите ù са изтънчени, а косата е прибрана на върха на главата. Коя е тази жена? Дали е господарката на вилата? Тя ли е Максима, чието име е изписано върху много предмети от съкровището? За съжаление, все още няма сигурни отговори. Като възможна хипотеза се приема предположението, че собственик на вилата и на цялото имущество е L. Caecilius Iucundus, банкер от Помпей, наследил богатството на Юлиево-Клавдиевата династия в Кампания, и че именно той е бащата на Максима.

В рамките на изложбата НАИМ при БАН, музеят Лувър и фондация Easy Art са подготвили интересна детска програма, която ще започне на 1 юни по случай Международния празник на детето. 
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.