Скептиците упорито ни плашат, че спрем ли месото, няма как да набавим на тялото си нужните протеини. Е, знаем добре, че това не е вярно и решихме да ви го покажем по нестандартен начин. Текста на Ваня Ирибаджакова за протеините ви предлагаме в комбинация с уникалните вегански снимки на Серена Интури и Армандо Червети.
Кои са
протеините
След водата, протеините изграждат най-голяма част от човешкото тяло. Наричани още белтъчини, те са важни за строежа, поддръжката и възстановяването на всяка от тъканите ни.
Уви, високопротеиновите животински продукти днес са пълни с пестициди, хормони, ваксини, генетични модификации. Дивеч почти не се среща, а месото от фермите е с по-ниско съдържание на протеини, повече мазнини и токсини.
Това е още един довод все повече хора да се интересуват от долната част на хранителната верига. Здравословните и етични причини карат милиони да търсят хуманни, устойчиви алтернативи с вегетариански, строго вегетариански и сурови храни. Най-голямото предизвикателство при преминаване на пълна вегетарианска (наричана и веганска) диета е именно осигуряването на пълноценни белтъчини.
Имат ли
почва у нас
Липсата на достатъчно протеини води до мускулна слабост, бавно възстановяване и дисбаланси на мозъчната химия. Особено опасна е при децата, тъй като води до намаляване на телесната маса, а растежът се забавя.
Започне ли веднъж недостигът, се влиза в омагьосан кръг. Синтезът на храносмилателни ензими в тялото се забавя, а това води до по-лошо усвояване на белтъчините, както и на всички останали вещества.
Първият сигнал, че нещата не са както трябва, обикновено е намалената умствена работоспособност. Продължи ли липсата, отслабват съпротивителните сили на организма към всякакви заболявания. Бедната на белтъчини храна причинява чернодробни проблеми, оплаквания с панкреаса и жлезите с вътрешна секреция.
Разбира се, това не бива да ви отвежда в другата крайност – прекаляване с протеини, което също крие своите опасности.
Правилата
на играта
По-голяма част от растителните протеини са незавършени – в тях липсват част от аминокиселините.
Те са незаменими за човешкия организъм. Разбира се, човек може да си набави завършени протеини, без да приема храни от животински произход - нашият организъм също може да ги произвежда, стига да се храним правилно.
В основата на това са пресните продукти, произвеждани по естествен начин (без химическа обработка с торове, пестициди и хербициди, както и без добавени консерванти и оцветители).
Над 60% от всяко хранене трябва да е от сурови храни – плодове, пресни и сушени, зеленчуци, семена, ядки, водорасли, кълнове.
За да може човек да си набави завършен протеин, е много важно да комбинира пълнозърнести и бобови. Оризът, ечемикът, просото, овесът, пшеницата, ръжта, елдата, както и макаронените изделия и пълнозърнестият хляб без сода или мая, следва ежедневно да се комбинират със зелен и зрял боб, грах, леща, нахут, киноа.
Протеиновите бомби
Още в древността хората са познавали растения и семена с много по-високо съдържание на протеини и какви ли не други полезни вещества – суперхраните (повече – виж брой 5/2011 г.). Те притежават максимум питателност, белтъци, аромат, здраве и енергия в комбинация с минимум калории и пълна липса на трансмастни киселини.
Един от най-добрите източници на протеини и мазнини е конопеното семе – то има 35% белтъчини, 47% мазнини и 12% въглехидрати. Семената от чия са древна суперхрана - малките черни и бели семенца са били основна храна на инките, маите и ацтеките. Това са чисти, сурови източници на пълноценен белтък - няма нужда да преминава топлинна обработка, за да се убият бактериите, така че всичките им жизнени компоненти остават ненарушени.
Пчелният прашец е изграден от около 25% белтъчини – 5-7 пъти повече от яйцата, месото и сиренето. Протеините му се усвояват бързо - 2 часа след хранене вече са в кръвта ни! Осигурява бързо възстановяване при физическо натоварване, увеличава мускулната маса и релефност.
Не сланина, спирулина!
Спирулината е съставена от 65-71% белтъчини - най-високата концентрация от която и да било храна. Отлична добавка за всеки, тъй като е източник на пълноценен белтък – в нея могат да се открият всички незаменими аминокиселини. Дава 200 пъти повече протеини на единица обем от говеждото месо! При това от спирулината се абсорбира много по-лесно от животинския – цели 4 пъти. Синьо-зелените водорасли АФА са съставени предимно от меки белтъчини – над 60%, и полизахариди, лесно смилаеми от организма. Притежават 18 аминокиселини – основните структурни елементи на протеина. Необходимите на мозъка невротрансмитери се произвеждат по-лесно и бързо от АФА протеин. Съдържанието на чист, усвояем протеин в друго водорасло – хлорелата, отново достига 60%.
Дребни,
но потребни
Морският фитопланктон е една от най-важните храни на планетата, защото стои в основата на хранителната верига. 1/4 от цялата растителност, според НАСА той осигурява 90% от кислорода във въздуха. Най-голямото животно на планетата, синият кит, се храни само с морски фитопланктон. Китовете развиват най-големите мозъци и най-здравата нервна система сред всички бозайници, продължителността им на живот достига 150 г. Всичко това се дължи на факта, че фитопланктонът съдържа уникална комбинация от омега-3 мастни киселини, пълноценни протеини – отново над 60%, хлорофил, витамини, минерали, микроелементи и полизахариди.
Единствената храна, 100% биодостъпна за човешкото тяло – тоест само когато се храните с фитопланктон, не се изхвърля нищо.
Морският фитопланктон се продава най-често в течно състояние, има леко сладък и ненатрапчив вкус – 1 ч. л. преди храна е необходимата дневна доза.
Веган
не значи хилав!
Преминаването на растителни протеини, изключването на месото и животинските продукти, не ограничава възможностите за спортуване, включително и професионално. Много спортисти признават, че след като са преминали на изцяло вегетарианска диета, подобряват постиженията си. Сред най-известните е лекоатлетът Карл Луис – с 10 спечелени олимпийски медала, 9 от които златни.
Световната шампионка по вдигане на тежести Джейн Блек, многократният победител в бягането на 100 мили Скот Джърк, английската колоездачка Фиона Оукс, завоювала над 17 национални титли, и още много други успешни спортисти са доказателство за силата на растителните протеини.
Хранителен
блог
Авторката Ваня Ирибаджакова вярва, че хората трябва да избират и приготвят храната си с повече внимание и познание. През последните години интересът є към темата я кара да чете и събира информация от цял свят. Още нейни текстове можете да намерите в блога й www.thinkaboutorganic.com.
Суперсалата
Спирулина, АФА и хлорела е най-лесно да използвате към дресинг за салати. Техният вкус се доближава до копривата и е добре да бъдат овкусени допълнително. Можете към сока на 1 лимон да добавите 2-3 лъжици зехтин или ленено масло, няколко щипки хималайска сол, няколко ситно нарязани скилидки чесън, 1 ч. л. спирулина и 1/2 ч. л. АФА, 1 шепа конопено семе и 1 - семена от чия. Това е чудесен дресинг както за зелена салата, така и за традиционните домат, краставица и чушки.
Очаквано добри комбинации
Пчелния прашец можете да приемате с лъжица мед или като част от прясно изцедени сокове. Конопеното семе и чията са неутрални на вкус и могат да бъдат добавяни както към всеки сос за салата, така и към сокове, мюсли или плодова салата.
ХРАНАТА Е КРАСОТА
Армандо Червети е роден на 3.02.1972 г. в Торино, живее дълги години в Лондон, където развива страстта си към уличния арт и графити. Това повлиява на фотографиите и темите, които го занимават. „Първо избрахме зеленчуците, които да превърнем в „биоабстракции". Беше забавно, на пазара цял час оглеждахме една чушка в най-малки детайли, докато я изберем. Продавачите гледаха с подозрение колко внимание отделяме на най-обикновена ряпа. Вечер подреждахме фотографски сет – стойки, прожектори, отразители, за да постигнем ефектни светли и тъмни петна. През макрообектива една обикновена тиква или чесън разкрива свят, който обикновено подминаваме, но всички криви, завои и тунели в зеленчуците ни караха да фантазираме и да си представяме други светове."
Серена Интури е родена на 16.07.1978 г. в Сицилия, съдебен лекар - стипендиант към университета в Торино. Във фотографски и театрални проекти разкрива детайлите и неслучайните неща. „Пътешествие Веган" е като музикално произведение за четири ръце в полето на фантазията: идеята е да се пресъздадат плодовете на земята, които да приличат на проблясъци на извънземни галактики и да пробудят фантазията на хората към пътешествия в света на въображението" – споделя Серена.
Всичко между Армандо и Серена започва от една обща страст – фотографията. Скоро след срещата им те създават сдружението за млади артисти V-ARS – VisualArtSpace, във връзка с артфестивал в Торино, Италия. Това е причината за първия им проект – „Пътешествие Веган", представен от Списание 8. Фантазен проект с име „Веган" моментално свързваме с практикуване на веганство, но всъщност двамата фотографи искат да стигнат по-далече от веганската философия, а именно - приканват ни да живеем, уважавайки екосистемата и нейните хранителни съкровища, като придобием правилни хранителни навици. „Искаме да откриваме красота във всеки хранителен дар и образно да се храним с красота." Идеята е www.v-ars.eu да се превърне в международна платформа за сътрудничество на артисти, писатели и фотографи от различни страни, които да обединяват търсения и идеи без оглед на дистанциите. Различни култури и нации означава и различни артистични стилове, различни източници на вдъхновение и красота в ежедневието. Повече можете да научите от сайта на сдружението www.v-ars.eu