Идеята за обемно принтиране има за основа обикновеното отпечатване, това, което се случва във всеки офис. Всеки получен от него лист е насложен с тънки слоеве материал с определена форма. Ако те са по-дебели и върху тях се наслагват нови, много лесно се превръща в триизмерен обект, предмет, който може да има извънредно сложна форма с вътрешни кухини – нещо, което е трудно, а често и невъзможно за традиционните технологии.
Големината на получения
предмет зависи
от работния обем
на триизмерния принтер. До момента за градивен материал успешно се използват специална термопластмаса или фотополимер, различни видове керамика. Възможно е да се включат стъкло, лед и подобна на мрамор субстанция. Правят се опити за едновременно производство на обекти от различни материали, досущ както цветните плоски принтери смесват различните тонери. Изпитват се модели, работещи с различни метали и дори биологични тъкани.
Италианецът Енрико Дини, почитател на прочутия архитект Антони Гауди, е построил принтер, който извайва
чудати конструкции от пясък и
смола с внушителни габарити
и здравината на мрамор. Японци и американци тествали принтер, печатащ цели сгради. Канадски учени пък конструирали прототип за производство на т.нар. „ледени хотели", които иначе се изсичат на ръка.
Кое е привлекателното на този тип технология, освен че с по-голяма лекота прави обекти със сложна форма? Преди всичко, много
икономична употреба на материал, минимум отпадъци
Друг важен момент е спестяването на множество етапи на едно производство. Например една къща изисква произведени във фабрики тухли, бетон, дървени греди, строителни лепила и мазилки, арматурно желязо, полипропиленови и поливинилхлоридни тръби, кабели, пластмасови изделия и много други неща. Обемният принтер „домостроител" се нуждае само от „тонери" във вид на прах, гранули, пастообразна маса или метална жица. Освен това предназначението му зависи само от обема на работната зона, от пределната резолюция (тоест доколко фино е принтирането) и количеството материали, с които е в състояние да оперира печатащата глава.

Сандали, създадени с помощта на модерната технология
При подходяща конструкция, подобна на строителен кран, при възможност за замяна на печатащите глави (отговорни за резолюцията и работата с повече от един вид тонер) получаваме
универсална машина, която може да изгради къща
практически без паузи и сериозно пренастройване (защо не и с обзавеждане), автомобил, компютър... и резервни части за самата себе си!
Още за принтерите, които след време ще произвеждат почти всичко - четете в Августовския брой на Списание 8.