favorites basket
user
Тема на броя

ЗНАКЪТ НА БЪЛГАРИТЕ

Списание 8, брой 5/2025 г.

Ятовата буква е свята за народа ни и го обединява. Защо тогава не я пишем?


Д-р инж. Гинка Стоева
Българската азбука не е просто сбор от знаци – тя е молитва и свещено послание от дедите ни. Всяка буква е дух, всяка гласна – въздишка от славната ни история. Сред тях ятовата гласна стои като таен шифър на времето – възпявана, забравяна, митологизирана. В нея някои търсят изгубено единение, знак на величие, следа от родова памет, защита. Каква е истината зад свещения знак? И може ли една буква да крои съдбините на един народ? Да разлистим миналото (и темата на майския брой на Списание 8), за да начертаем бъдещето.

От дълбока древност до днес азбуката превръща племената в духовен народ. Тя обозначава същността и принадлежността към рода, народа, държавата. Превратностите на историята водят до промени. Защо една гласна Ѣ (ят) се превръща в символ и знаме, в съдба и заклинание? Търсим истината.
  • О, ПИСМЕНА! О, НРАВИ! Въпреки протеста на учените от БАН и на интелектуалци ятовата гласна е премахната окончателно от азбуката ни. Печелим или губим от това политическо решение? Глаголицата – първата славянска азбука, създадена от светите братя Кирил и Методий, съдържа над 40 букви (Различни източници посочват различни числа за броя на буквите в изначалната кирилица – бел. ред.). По-късно техните ученици от Преславската книжовна школа приспособяват тази азбука за нуждите на новопокръстените българи и създават кирилицата сред молитва и богослужение. От съчетанието на тогавашната буква А – азът  и тогавашния ер (рци – ръце) Ь в азбуката ни се появява буквата ят – ѣ. Позната още като „Е-двойно“. „Ятовата гласна в българския, като език от индоевропейското езиково семейство, е унаследена от индоевропейския праезик. Тя в класическия старобългарски период представлява широка гласна ê, която има гласеж, който е нещо средно между днешните А и Е“ – пояснява проф. Антони Стоилов, водещ специалист по българска диалектология и морфология, автор на редица трудове по съвременен български език.
  • ПЕЧАТЪТ ОТ СКРИЖАЛИТЕ НА БОГЪ. Древната българска азбука от създаването ù до днес е претърпяла много промени. Последната голяма езикова реформа се е случила през 1944 г., когато са премахнати Ѣ – „ят“, и „голям юс“ – ѫ. Излизат от употреба и краесловните ерове „ъ“ и „ь“ в края на думите, завършващи на съгласна. Доводите за противопоставяне на реформите на много от езиковедите и боравещите с езика се отнасят до неговите веществени белези и разпространение. Освен тях обаче съществуват и други причини, породени от един по-различен поглед към духовността, надграждаща земното разбиране за нещата.
  • ДОЦ. Д-Р ВЕСЕЛИНА ВАЧКОВА: ИДЕЯТА Е БИЛА ВСИЧКИ ДА ГОВОРИМ НА ЕДИН ЕЗИК. Не ятовата гласна е тази, която ни е обединявала и не е липсата й, която предизвиква разединение, обяснява историкът. Свещеността на всички знаци е исторически доказуема със символи, древни ръкописи, исторически извори, жития и най-вече с факта, че в нашата азбука всяка буква значи нещо. Азбучната молитва у нас не е просто лесен начин за запомняне на буквите, а свещен акростих, разкриващ и изповядващ свещената и съкровена християнска вяра на българите. Това е очевидно от написаната през IX в. от св. Константин Преславски молитва възхвала на всички свещени знаци за кодиране на свещения ни език. Да извадим една буква от старобългарския и да кажем: „Ето я емблемата ни!“, не е съвсем издържано. Пълноценното изследване и осмисляне изисква задълбочени и широкообхватни познания на различни специалисти.


ЗАЩО МУСАЛА, А НЕ ЧЕЛОБОГ?

Български имена на местности, реки, селища и върхове откриваме навсякъде из Балканския полуостров, Турция, Италия; а у нас е пълно с чужди топоними, които не ни говорят нищо

Иван Васев
Ономастиката е науката, която изследва топонимите – имената на местности, реки, селища, върхове. Някои от тях са наситени с чувства, могат да отразяват тежки събития (Черната скала, Страшното, Кървавото кладенче) или носят поетични окраски (Божурище, Чуйпетльово, Бистрица, Песнопой). Топонимите от своя страна биват ороними – хълмове, планини, релеф, хидроними (Извор, Бяла река), етноними (Куманово, Българево), зооними (Гълъбец, Лисиците, Гарван), фитоними (Боровец, Шипка, Тополовград), антропоними (Рударци, Брадвари, Царевец) и т.н.


КОТОДАМА – ДРЕВНОТО ЯПОНСКО ВЯРВАНЕ, ЧЕ ВСЯКА ДУМА ПРИТЕЖАВА ДУША

Имат ли думите силата да променят нашите мисли, възприятия и дори света, в който живеем?

Габриела Дамянова
В японския том от поетични произведения „Сбирка от десет хиляди листà“, датиращ от VIII в., за пръв път се среща понятието котодама, отвеждащо към вярването, че всяка дума притежава душа, а също и магична сила, имаща способността да промени света. В този сборник с текстове Япония е описана като „земята, където тайнствените пътища на езика носят блаженство“. Разбирането за котодама (от „кото“ – реч, и „дама“ – душа) обаче е много по-древно и може да се проследи чак до зараждането на шинтоизма (ок. III в. пр.Хр.).



ПРИМАТА НА БЪЛГАРСКАТА ОПЕРА КРАСИМИРА СТОЯНОВА: УСЕЩАМ КАК ЧОВЕШКАТА ДУША ЗАГРУБЯВА

Разговор с неповторимата певица, която на 17 май празнува 30 години от дебюта си на оперна сцена

Мария Русева
Уважаема госпожо Стоянова, през последните години светът много се промени – заради пандемията, сблъсъците… продължава ли при тези условия търсенето на съвършенството в изкуството да е отдушник и спасение за артиста и за публиката?

Няма как да отделим изкуството от останалия свят. Колкото и да твърдят, че изкуството е елитарно занимание, то няма как да не е свързано с хората, с душевността – дори днес повече от всякога. Днес хората знаят много повече от преди. Благодарение на техниката и на електрониката научават веднага всички новини от света. „Надниквайки“ в необозримото пространство чрез компютъра, можем да разгледаме всички музеи, да прочетем хиляди книги, да посетим всяка страна, която пожелаем! Колко е хубаво и колко е удобно! Но може би тук се крие и недобрата страна… Заради всички тези удобства май вече не мечтаем както преди, не въздишаме скришом по нещо желано, но недостижимо. Едновременно с това има много беди, които ни обкръжават, притискат, носят ни тъга и чувство на тягост. За съжаление, с течение на времето човек претръпва към чуждата болка, тя изглежда като на филм, който спира да вълнува...

СЛЪНЧЕВА ПЕДАГОГИКА

Александър и Снежина Стойчеви, Сиана Тончева
Има три изцяло български педагогически системи. Сугестопедия, Сендова система и Слънчева педагогика. От тях може би най-непозната и богата е Слънчевата педагогика. Това е система за възпитание, почерпана от учението на големия български философ и духовен учител Петър Дънов. Тя създава условия, за да се прояви най-красивото, най-доброто и най-разумното, заложенo в душата на всяко дете.


АМАЗОНКИ ПО БРЕГОВЕТЕ НА ЧЕРНО МОРЕ

Според Херодот те населявали земите на изток от Троя, но други древногръцки автори смятат, че родината им била още пò на изток. Жените воини отрязвали дясната си гръд, за да стрелят по-добре

Радослав Райков
През първата половина на XVI век испанците вече навлизат във вътрешността на Южна Америка. През 1544 г. Франсиско де Ореляна и хората му откриват изворите на река Мараньон и след като си построяват сал, се спускат надолу по течението ù в продължение на девет месеца, достигайки най-накрая живи и здрави бреговете на Атлантика. По време на това славно и безразсъдно пътуване неговият летописец Гаспар де Карвахал разказва, че при излизането от един голям завой на реката видели на брега много села, но когато стъпили на сушата за вода и храна, били нападнати от индианска войска, съставена предимно от жени.

МИРА ДОБРЕВА: ЩЕ СМЕ ПО-ЩАСТЛИВИ, АКО ОСЪЗНАЕМ, ЧЕ БОГ ОБИЧА ВСИЧКИ

Д-р Станислава Хаджи
Какво място заема духовността в живота ви и как намирате равновесие между външния свят и вътрешния мир?
От най-ранна детска възраст съм осъзнала, че най-важното е не какво имам, а как го съпреживявам, т.е. да погледна духовно на нещата, а не материално. Когато навремето попитах баба ми „аз как ще разбера, че има Бог“, тя ми каза „моли се за всичко, което искаш“. И аз си легнах вечерта, казах си молитвата „Отче наш“ и започнах да се моля и да искам от Бог да ми даде два панталона – един черен и един кафяв. Само след три дни аз ги имах и не бях по-щастлива от преди. И тогава разбрах, че материалното не е важно и единственото, което можем да искаме, е щастие за сърцето...


НИКОЛАЙ ШИКОВ И ИМЕННИКЪТ НА РОДА ДУЛО

Нов по-точен прочит на летописа, наречен неоснователно от наши и чужди учени „Именник на българските ханове“

Д-р инж. Гинка Стоева
Историята увековечава владетелите. Съвремието пази печата на родолюбците. Един от тях е Николай Георгиев Петров, по род Шиков. Целия си живот той посвещава на една върховна цел – изследването на българския род. Плод на този стремеж е Селищна монография на село Симеоново : минало, повест, предания, тайнственост, действителност и бъдеще. Авторът пише не за да се утвърди като мастит автор, а за да покаже истината, каквато той я вижда.

Най-новият научен труд на Николай Шиков е за недоразуменията и неточностите в „Именника на българските ханове“. Той е следствие на над 40-годишен труд, четене, логично мислене и математически изчисления. Време, през което издирва и сравнява „Именника“ с други исторически източници и археологически находки, за да потвърди или опровергае определени хипотези. Сега той заявява: „Аз мога смело да кажа, че всички проблеми с неговото датиране, както и част от проблема с непреведените думи в „Именника“, са вече решени“.


ХИСАРЯ – СЛИВАНЕ С ВЕЧНОСТТА И ЗДРАВЕТО

Балнео и СПА хотел „Аугуста“ е врата към свят, където тишината говори, водата лекува, а миналото вдъхновява

Мария Русева
Има места, които не просто съществуват върху картата, а живеят във времето. Такива, в които всяка капка вода, всеки камък и всяко ухание от въздуха носи предания, памет и сила. Хисаря е едно от тези вълшебни кътчета из родината ни – древен, лековит и удивителен.


БЪЛГАРИЯ ПОСРЕЩA НАЙ-ДОБРИТЕ МАСАЖИСТИ

В началотo на юли започва III международен масажен фестивал „Турът на шампионите 2025“




ДАНИЕЛ ГАГЛИАРДО: ИДВА КРАЯТ НА ЗЕМНИЯ ПРЕХОД

В космическо измерение човечеството се разделя на същества, подлежащи на спасение, и такива, които не могат да бъдат спасени, твърди духовният водач

Ганета Сагова – Амбар
Бихте ли споделили накъде според вас се е запътило човечеството?
– Човечеството върви към завършека на своя кармичен етап. Този край е част от планетарното изчерпване на един огромен етап. През 1988 г. се затвори един кръг, ръководен от мъжкото начало, и в обстоятелствата на напълно непознат преход земното съществуване премина под управлението на женското начало. След изчерпването на споменатия преход съществата, обитаващи сега повърхността на планетата, ще бъдат отведени към различни условия на космически живот. Основно съществуват две групи: едните, които са дали еволюционен отговор, като по този начин са напреднали по посока на еволюционното предложение на кармичния вибрационен модел, и онези другите, отъждествили се със силите на материята, които ще трябва да преминат през още етапи и кръгове в кармични светове. И едните, и другите ще участват в една церемония на космическа трансмиграция, която се извършва от висшите йерархии. Тя ще отбележи върховата точка на земния преход.

В космическо измерение човечеството се разделя на същества, подлежащи на спасение, и такива, които не могат да бъдат спасени. Първите ще бъдат отведени към светове, подчинени на по-висшия еволюционен закон, в които ще бъде включена и земната повърхност в бъдещото си състояние. А съществата, които не подлежат на спасение, ще бъдат насочени към светове, подчинени на кармичните закони. Там те ще продължат да преминават през определени изпитания и уроци. Понастоящем войните и природните аномалии, както и всякакви други явления, проява на нарушеното равновесие, са знак за ускоряването на процеса на завършване на земния преход. Преминаването през този етап ще представлява включване на нашата планета в космически светове, които досега са били недостижими поради вибрационна несъвместимост...

РАДИЕСТЕЗИЯ: ПРОБУЖДАНЕ НА ВЪТРЕШНИЯ ЛЕЧИТЕЛ

Векове наред хората са търсили отговори за здравето си не само в тялото, но и в невидимото. Днес, в епохата на квантовото съзнание, старото познание като радиестезията и пренастройката на ума се завръща с нова сила – като мост между наука, знание свише и лечителство.



СРЕЩА СЪС СЪТВОРЕНИЕТО НА ЗЕМЯТА

Ако Северна Америка ви повика – не се бавете!

Ели Хорозова
Вече идва краят на дългия единадесетчасов полет от Европа до Сан Франциско, когато самолетът извива над голяма зелена планинска верига. И сред нея – едно яркосиньо око. Кратерното езеро в Северна Америка е описано в почти всяка енциклопедия с природни забележителности. На място после се убедих колко правилен е кръгът му и колко мастиленосиня е водата, но и самият път до него е вдъхновяващо пътешествие сред поразителни чудеса на природата.


УБИЙСТВО ЗАД ПОЛЯРНИЯ КРЪГ

В най-дългата полицейска хайка в историята двама инспектори пропътуват 8293 км в безкрайната ледена пустош, за да разследват убийство. Това е една от най-невероятните истории за оцеляване, а днес маршрутът им е туристическа забележителност

Радослав Райков
През 1911 г. картите на Канада стигат само до щатите є Албърта и Саскечуан. Белият саван на дълбокия север зад шестдесетия паралел покрива всичко. Прокарани са само няколко черни ивици на реките, които най-вероятно текат някъде там и би следвало да се вливат в Северния ледовит океан. Крайбрежието му обаче напълно липсва и е съвсем непознато.  Двама души – 22-годишният Томас Джордж Стрийт и значително по-възрастният трапер Хари Радфорд – решават да променят това. Стрийт вече е участвал в няколко експедиции, но гори от нетърпение да направи голямото си пътуване. И Радфорд му го предлага: ще тръгнат от Форт Смит на запад към Бейкър Лейк в залива Хъдсън, оттам ще продължат към Батхърст Инлет и движейки се по крайбрежието на Северния ледовит океан, което ще картографират, ще стигнат до Форт Макферсън при делтата на р. Маккензи и съобразявайки се с хранителните припаси, пътешествието ще приключи при р. Юкон. Когато чува за начинанието им, ефрейтор Мелър от Кралската северозападна конна полиция във Форт Смит възкликва: „Тия двамата са луди! Това си е чисто самоубийство!“...

ХИМНЪТ НА ПРОСВЕТАТА – НАПИСАН С КЪСЧЕ ТЕБЕШИР

Учителят Панайот Пипков трескаво пише нотите, трие с ръкав и допълва нови, вдъхновен от стихотворението на Стоян Михайловски, което учениците му забравили да изтрият от дъската

Вечната nесен „Марсилезата“ е наnисана от обиkновен френсkи kanumaн – Poже дьо Лил – само за една нощ и nовече от два века e национален химн на Франция. „Интернационалът“ се paжда за mpu дни от вдъхновението на о6иkновения белгийсkи работниk Пuep Деийтер u noвече от век е химн на работничесkата солидарност. „Върви, народе възродени!“ е наnисана само за един час. Но kakъв час! Златен час!

БЕЛИЯТ ДОМ: „КОНСПИРАЦИИТЕ“ ЗА COVID СЕ ОКАЗАХА ИСТИНА

Краят на удобната лъжа


Още в броя:

Прочетете разказа Игра на Емилиян Вълев и Станимир Вълев, направете умствена гимнастика с нашия тест и вижте каква е подредбата на небесните тела в астрономическия ни и астрологически календари.

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.