favorites basket
user
Улови мигаДиана Караш / 16 ноември 2025

Еднорозите наистина съществуват

Музеят „Барберини“ в Потсдам събра образи на митичното животно от преди Христа до наши дни

 
Еднорозите наистина съществуват - питайте всички малки и големи деца по света. Нали всеки иска да вярва в този митичен символ на свобода, невинност и привързаност. 

Разказът за еднорога тръгва от Индия, откъдето се разпространява в Китай и – през Персия и Египет – в Европа. Тук еднорогът придобива много значения: той се счита за символ на Христос, поради което е изобразен на много олтарни картини, счита се за знак на целомъдрие и често е изобразяван с млада девица, а на рога му се приписват чудодейни лечебни сили.

През Средновековието никой не се е съмнявал в съществуването на еднорога, в крайна сметка той се споменава и в Библията. Освен това има и видимо доказателство – рогът – дълъг бял спираловидно извит прът, който на върха си се заостря. През 17 век естествоизпитателите успяват да докажат, че всъщност това е зъб на нарвал. Но дори и това научно откритие не може да намали вярата в еднорога.



Музеят „Барберини“ в Потсдам представя около 150 произведения и обекти, сред които творби на Арнолд Бьоклин, Албрехт Дюрер, Ханс Балдунг Грийн, Ангела Хампел, Ребека Хорн, Рене Магрит, Гюстав Моро, Орели Немур, Олаф Николаи, Йоахим Сандрарт, Мари Сесил Тийс и Мартен де Вос. Експонатите са от второто хилядолетие пр. Хр. до наши дни и включват картини и графики, скулптури, ръкописи, гоблени. 

Обектите са заемки от Галерията Уфици във Флоренция, Историческия музей в Базел, Метрополитен музей на изкуството в Ню Йорк, Лувъра в Париж, Националния музей Прадо в Мадрид, Рийксмузеум в Амстердам и др.

Изложбата, посветена на еднорозите, може да се види до 1 февруари 2026 г.

ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.