favorites basket
user
Наука29 януари 2012

Наполовина животно, наполовина - растение

Странното същество ще помогне на учените да разберат клетъчната еволюция

Много животни претърпяват трансформации през живота си, които ги правят неразпознаваеми. Гъсениците стават пеперуди, поповите лъжички стават жаби и ако не бяхме проследили тази метаморфоза, вероятно дори нямаше да заподозрем, че това са две житейски фази на едно и също същество.

Но колкото и впечатляващи да са тези обрати, те си остават смяна на формата. Все пак и поповата лъжичка, и жабата са животни и те функционират по приблизително подобен начин. 

Това не се отнася за Mesodinium chamaeleon. Тава новооткрито едноклетъчно е уникална смесица между животно и растение.

M. chamaeleon принадлежи към най-сложния вид едноклетъчни организми, наречени Ресничести. Тялото му е покрито със стотици „косми" или ресни, с които се предвижда бързо във водата. Намерен е в Дания от екип учени от Университета в Копенхаген.

Повечето от откритите подвидове на Mesodinium  се хранят с други организми, вместо да синтезират сами храната си, което ги прави животноподобни. Някои подвидове имат следната любопитна практика – поглъщат микроорганизми, най-често водорасли, и двете твари започват да действат в екип – водораслото произвежда захар чрез фотосинтеза и храни своя преносител, докато Mesodinium го защитава и пренася.

Подобен вид хибридни организми са животни и растения едновременно и „подливат вода" на желанието на учените да класифицират животните в групи. Някои видове, не само Mesodinium,  могат да превключват между животинската и растителната фаза в различни етапи.

Едноклетъчното M. chamaeleon чупи дори още една граница. То е наполовина хибрид и наполовина животно. Както другите подвидове, „хамелеонът" сред себеподобните си поглъща клетки водорасли, но не ги задържа за постоянно. Също така и не ги храносмила веднага, както би постъпил гладно животно. Вместо това ресничестият организъм ги задържа няколко седмици, в които те продължават да фотосинтезират, да му набавят захар, а след това ги смила. 

Това е доста необичайно поведение, отбелязват откривателите  на Mesodinium chamaeleon.

Способността на някои организми да поемат други клетки, които да работят за тях, се нарича ендосимбиоза и е едно от най-важните „изобретения" в историята на живота. Преди около 2 милиарда години, едноклетъчно е погълнало бактерия, за да я използва като енергиен ресурс. Наследниците на тези „поробени" бактерии се превърнали в митохондрии – органелите, които днес зареждат с енергия всички сложни клетки, включително и човешките. 

Без процеса на ендосимбиоза, многоклетъчният живот изобщо не би се породил.
Новооткритият M. chamaeleon може да помогне на учените да разберат по-добре процеса на развитие на ендосимбиозата, тъй като този организъм функционира по средата на процеса на развитието й. 

Източник: newscientist
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.