favorites basket
user
Наука24 ноември 2011

Забравихте защо влязохте в тази стая?

Виновни са вратите, твърдят учени

"Защо дойдох?"

Дори и хората с най-будна памет са си задавали този въпрос след като влязат в някоя стая с нещо наум и това нещо спонтанно се изпари от съзнанието им. Ново изследване предполага, че самият акт на прекрачване на прага и преминаване в друго пространство причинява тези загуби на паметта. 

„Влизането и излизането през врата действа на мозъка като граница между събитията, която разделя епизодите на активност и ги архивира отделно", обяснява водещият изследването Габриел Радвански, психолог в Нотрдамския университет. 

Да си спомним решение или действие, направено в друга стая, е трудно, защото то вече е записано в друга категория. Образно казано, в нашите мозъци е като в киното  - преминаването на праг означава край на сцената и откриването на нова.

За целите на изследването са проведени експерименти с група доброволци, които трябва да изберат някакъв предмет, поставен заедно с други на маса и да го заменят с друг предмет в друга стая на друга маса. За сравнение, половината от участниците трябвало да извършат точно същите действия и да изминат същото разстояние, но в едно помещение, без да преминават от една стая в друга.

Разликата в резултатите на двете групи е зашеметяваща. Въпреки простотата на задачата им, хората, които трябва да преминават в различни стаи, са склонни да забравят между два и три пъти повече какво са смятали да правят след като пресекат прага на новото помещение. 

Но дали е самият акт на преминаване или просто смяната на средата това, която ни пречи да възстановим спомени, създадени на друго място? Друг експеримент доказва, че прекрачването на прага действа като мозъчна блокада. Доброволците са помолени да извършат същия опит – размяната на предметите от едно помещение в друго като преминат през няколко стаи и накрая се завърнат в изходната. Те отново са в познатата среда, но въпреки това спомените им са изгубени.

„Когато преминават през повече от една врата, възможността за грешка се повишава", обяснява Радвански. 

Но защо се получава това? Когато се движим през заобикалящия ни свят, околната среда е твърде динамична и постоянно се променя. За да се справи с това, нашият мозък разпределя информацията. Границите между събитията са полезна функция на нашето съзнание, която ни помага да организираме мислите и спомените си. 

Източник: lifeslittlemysteries
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.