Подкрепете ни!




ЗдравеНина Станева / 14 декември 2012

Утробата е класна стая

Здравето, емоционалността, интелектът и дори творческите способности се залагат в 9-те месеца между зачатието и раждането



Два сравнително наскоро обособени клона на психологията изучават най-ранния ни опит. Пренаталната психология се фокусира върху този, с който се сдобиваме през 9-те месеца в утробата - от зачатието до раждането. Перинаталната психология се занимава с опита, придобит при самото раждане и непосредствено след него.  Оказва се, че този най-ранен опит е твърде богат - той е съхранил знания и емоции, които сме запаметили абсолютно несъзнателно, но толкова трайно и на толкова фундаментално равнище, че в голяма степен сме това, което сме, заради него. Част от наученото може никога да не изплува в съзнателен спомен, а завинаги или поне задълго да остане в сферата на несъзнаваното. Точно в това е коварството на този тип „памет" -  складираното ни влияе, без да си даваме сметка. За добро или за зло.

Какво знаем
за света, преди
да се родим

Знаем много още преди да сме се родили. Без да сме видели белия свят, сме научили за него толкова много и важни неща, че даже сме нагласили организма и психиката си за това, което ни чака отвън. Това знание е натрупано от сигналите, подадени от външната среда. Посредникът в общуването с нея е майката. С емоциите, преживяванията си, с това на какъв език говори и какво яде тя поне отчасти „програмира" живота на детето си. 

До немного отдавна на новороденото се е гледало като на необременено с каквито и да е знания същество - празен съд, в който те започват да се наливат след раждането му. Но наистина ли идваме на белия свят без никакъв „багаж"? Науката от последните години доказва, че още докато сме в утробата, научаваме много и това познание има огромно значение за целия ни бъдещ живот. Изключително силно ни влияе и начинът, по който сме се родили. (За значението на раждането - в следващ брой.) С развитието на образната диагностика и на други методи за наблюдение и анализ се натрупаха невероятно много данни за вътреутробния живот. Той, изглежда, е много по-съзнателен, отколкото се е предполагало. Наблюдения с видеозон показват, че нероденото реагира изключително адекватно на провокации от външната среда, особено ако го засягат лично. По време на амниоцентеза (процедура, при която през коремната стена в утробата се вкарва игла за извличане на околоплодна течност за анализ) бебето се отдръпва уплашено и дори се опитва да отблъсне чуждото тяло с ръчичка. И това не е случайна, а стандартна реакция, защото е наблюдавана многократно. Ясно е, че нероденото дете реагира на дразнители, но дали може да запомня и да трупа „знания"?

Ако имаме способността да запаметяваме още преди раждането си, защо не помним вътреутробния си живот или нещо толкова драматично като собственото си раждане? Защо не сме в състояние, когато решим, да извикваме спомени от тези моменти? Това са логични въпроси. Дали обаче действително не помним такива неща? Или просто са станали толкова неразделна част от същността ни, че дори не ги забелязваме?

Паметта на 
нероденото

Истина е, че малко хора имат съзнателни спомени от преди 3-годишна възраст.  Но някои деца спонтанно „извикват" моменти от раждането си, само че ги разказват едва след като проговорят. Много преди това тези спомени могат да бъдат „споделени" без думи - в рисунки,  с разиграването на сценки чрез пантомима, като се посочват с пръст определени места по тялото, с издаването на звуци, дори с интензивността, с която новороденото смуче биберона си. Щом има спомен, независимо дали скрит, или явен, очевидно има и памет.

„Ученето и паметта са обвързани - ученето зависи от паметта, но също така е доказателство за нея. Паметта е същностна за човешката ни природа. Без способността да помним и да се учим от опита е невъзможно изграждането на личностна идентичност. Ако не помним, няма как да се учим от опита – своя и чуждия, и прогресът би бил невъзможен", пише американският психолог д-р Дейвид Чембърлейн, автор на много изследвания и трудове, сред които и забележителната книга „Разумът на вашето новородено дете". 

В друг свой труд – „Бебетата помнят раждането", представя експерименталните си изследвания, доказващи съществуването на пренатална памет. Чембърлейн доказва, че по време на вътреутробния си живот детето събира и обработва информацията, която достига до него, трупа опит и постоянно се учи от него точно като нас, възрастните. Опонентите му го атакуват, че това е невъзможно, понеже мозъкът на нероденото не бил достатъчно развит, за да е способен на висши психични функции като памет, мислене и учене. На това Чембърлейн отговаря: „Допуска се грешка, като мозъкът се изучава на парчета (коя негова част за коя функция отговаря), а не като едно цяло, което е повече от сбора на отделните си части. Но още по-голяма грешка е мозъкът да се изучава отделно от две други системи – ендокринната и имунната. Съвременните изследвания доказват, че те са тясно свързани в обща централна информационна система." 

Мозъкът не е единственото „вместилище" на паметта. Все повече са аргументите, че запаметяването става дори на клетъчно равнище. Тялото помни! Затова и неродените още бебета могат да учат. С годините са натрупани неопровержими доказателства, че преди раждането си те вече знаят много неща. 

Кои са те? Защо е важно да говорим на нероденото? Как да се подготвим за раждането? Отговорите четете във водещата тема от Декемврийския брой на Списание 8.
Билки против болка? Да, но след внимателно проучване на действието им. Здраве

Билки против болка? Да, но след внимателно проучване на действието им.

Употребата на лечебни растения трябва да е само след консултация с медицинско лице

Подагразон: билковият лек при подагра Здраве

Подагразон: билковият лек при подагра

Хранителната добавка обединява мощни царски билки за „царската болест“

Използват ли казината „времево изкривяване“, за да ви държат в капан Здраве

Използват ли казината „времево изкривяване“, за да ви държат в капан

Целта на казиното е да ви накара да останете достатъчно дълго, за да загубите

Болното дебело черво ни състарява преждевременно Здраве

Болното дебело черво ни състарява преждевременно

Неговият микробиом е свързан с биологичната възраст

60-минутна разходка с 4,5 км в час спасява от самота Здраве

60-минутна разходка с 4,5 км в час спасява от самота

Nature: Физическата активност компенсира депресивни състояние, свързани със социална изолация

Да останем с всичкия си до края Здраве

Да останем с всичкия си до края

Според акад. Бехтерев хората сами се докарват до слабоумие

Енергийното здраве на дома Здраве

Енергийното здраве на дома

Домовете ни са пронизани от нарастващо множество излъчвания, с които сме принудени да се справяме ежедневно. Как да се защитим?

Тай Чи е по-полезен за сваляне на кръвното от аеробните упражнения Здраве

Тай Чи е по-полезен за сваляне на кръвното от аеробните упражнения

Учени наблюдаваха 349 души в продължение на една година

Столетниците са с ниски нива на глюкоза, креатинин и пикочна киселина Здраве

Столетниците са с ниски нива на глюкоза, креатинин и пикочна киселина

Общият холестерол и желязото в кръвта им обаче са повече, сочат данните от ново проучване

Съдът на САЩ ще реши дали флуоридът в питейната вода понижава IQ Здраве

Съдът на САЩ ще реши дали флуоридът в питейната вода понижава IQ

Съдия Едуард Чен: бебетата, хранени с адаптирано мляко с чешмяна вода, са „критична уязвима група, изложена на най-високата доза флуорид“

Кожата ни предупреждава за скрити заболявания Здраве

Кожата ни предупреждава за скрити заболявания

Как да се научим да разпознаваме сигналите й

Аденомиозата причинява страдания на една от пет жени Здраве

Аденомиозата причинява страдания на една от пет жени

Лекарите все още разработват стандартизиран метод за нехирургична диагностика

Какво се случва с черния ви дроб, когато се откажете от алкохола Здраве

Какво се случва с черния ви дроб, когато се откажете от алкохола

Колкото по-рано захвърлите спирта, толкова по-голям е шансът за напълно възстановяване

Д-р Меркола: Станете от стола, седенето ви убива Здраве

Д-р Меркола: Станете от стола, седенето ви убива

Изследвания сочат, че редовните тренировки не компенсират щетите за здравето от хроничното седене

Станете от масата! Здраве

Станете от масата!

Защо продължаваме да ядем дори когато вече сме сити

Да спим ли заедно с бебето си? Здраве

Да спим ли заедно с бебето си?

Съвместното спане се е превърнало в болна тема за обсъждане. Каквото и да решиш, все ще се намери някой да ти каже, че грешиш.