Подкрепете ни!




Наука7 юни 2011

Д-р Спирос Кицинелис: Хората на науката да станат като Джеймс Бонд

Чичото с големите очила и бялата престилка е образ, който трябва да се промени



През май София беше домакин на впечатляващо събитие – първият у нас фестивал на науката, организиран от Британския съвет, Форум „Демокрит", образователното министерство и Столична община. Презентации имаха водещи световни и български учени. На следващите страници ви представяме двама от тях - д-р Спирос Кицинелис от Гърция и Франк Бърнет, първият професор по комуникация на науката

 

- Д-р Кицинелис, освен добър учен вие сте и удивителен презентатор. Как постигате това и важно ли е подобно умение за съвременния учен?

- През последните 5-6 години се занимавам активно с комуникиране на науката - начини да представиш науката пред публика от ненаучни среди. В Атина и в чужбина съм организирал научни дебати, където участва и публиката, презентации, научен театър, кратки филмчета, семинари. Цялата си опитност съм събрал в книга, с която давам практични съвети как да се пишат научни документи, как да се правят презентации и др. Умението да презентираш познанията си пред ненаучна публика, според мен, е от изключителна важност, защото имаме нужда да се създаде един съвършено нов стереотип на учения.

 

- Какво трябва да умее добрия презентатор?

- Добрият презентатор трябва да бъде най-напред много спокоен и релаксиран и да бъде себе си. Ако някой се опитва да бъде нещо, което не е, да се представя за такъв какъвто не е, публиката разбира. И не го харесва. Добре е да се използва много хумор, защото това е най-добрият начин да се свържеш с публиката. А ефектът е двустранен – интересът на публиката се засилва, а на говорещия му е по-леко. Удоволствието е по-голямо, когато говориш пред усмихнати хора, отколкото пред празни лица. Преди научна презентация подготвям текста на хартия и слайдовете за презентацията, но не репетирам самата реч. Защото искам да бъда спонтанен. Мисля, че ако седя в хотелската си стая и репетирам, презентацията ми ще стане твърде скована. Изисква се обаче друг вид подготовка – да се осведомиш пред каква публика ще говориш. Много е полезно да знаеш дали срещу себе си ще имаш ученици или възрастни, защото в зависимост от това можеш да използваш Важно е също информацията да бъде колкото е възможно най-просто представена и в същото време колкото е възможно по-научно.

             

- В обществото сякаш няма достатъчно интерес към науката. В учените или в хората е проблема?

- Двустранно е. Има статистика от Евробарометър, че по-голям процент от европейските граждани се интересуват от наука отколкото от спорт или политика. Но тук е парадоксът. Повече хора се интересуват от наука, но всеки ще отиде на футболен мач, всеки ще гледа политическо шоу. Практически никой не е активен в областта на науката. Никой няма да отиде на научно шоу или да си купи научна книга. Защо е така? Всички трябва да разберем, и учените и неучените, че има разлика между това да се интересуваш от наука и да се забавляваш. Т.е. да имаш интерес не е достатъчно. Този интерес трябва да се превърне в забавление, в удоволствие, ако искаме хората да идват и да отделят от времето и парите си за наука. Иначе всички хора се интересуват от наука, защото тя оказва ефект върху живота, върху здравето, всеки се вълнува какво се случва в ЦЕРН и в космоса. Но дали им е приятно да четат за това или да слушат за това? Понякога дори самият аз се отегчавам от науката и от учените.

           

- Как да превърнем науката в забавление без да я профанизираме?

- Трябва да се съчетае науката с изкуството. В Гърция правим научен театър и салоните винаги са препълнени. Друг начин са популярните напоследък математически новели. В тези книги има мистика и драма, но те обсъждат и математиката по един научно акуратен начин. Това е най-добрият метод да се представя науката пред широката публика. Хем четеш за удоволствие, хем научаваш неща. Но трябва да се внимава информацията да е коректна. Също така е важно какъв е имиджът на учения. Ако продължаваме да представяме ученият като човекът, който винаги стои в лабораторията и не може да комуникира или пък стария чичо с големите очила и бялата престилка, никога няма да променим отношението. Стереотипите трябва да се променят. Хората трябва да разберат, че учените могат да са готини хора.

           

- Но все пак е истина, че много от учените наистина са тихите хора, които не обичат да комуникират и предпочитат да прекарват цялото си време в лабораторията.

- Не е задължително да е така. По-старото поколение учени, които са такива, тях не можем и няма нужда да променяме. Погледът трябва да е обърнат към младите, към новото поколение учени. На тях се каже – "Ей, ти си умен, ти можеш да бъдеш учен. Не се налага да си социално неспособен, за да бъдеш учен." Разбира се, хората са различни и някои учени имат своето място в лабораторията. Не е необходимо всички да презентират пред широката публика. Но трябва да има и такива, които да са лицето на науката. По този начин ще се отделят и повече пари в тази област, защото интересът ще нарасне. Нека създадем нови стереотипи. Защото до сега всеки филм, в който науката участва по някакъв начин, представя учения като лудия тип, никога в главната роля, който помага на героя в някакъв момент. И после той не е важен. Затова никой не иска да е учен, всеки иска да е Джеймс Бонд. Защо да не се правят филми за учените, защото те да не са героите. Те са тези, които непрестанно променят планетата с откритията си в всяка сфера от мобилните телефони, през медицината до космоса. Защо това не се представя и във филмите? Нека правим филми за учените, които могат да бъдат супергерои.

           

- Разкажете ни повече за научния театър, който правите.

- До сега сме направили постановките "Науката на Коледа", "Науката на Гръцката митология", "Наука на любовта", "Науката на екологията". Половината от постановките са за възрастни, другата – за ученици от 10 до 17 години. Правим ги все хора от Фейм лаб, защото запазихме връзка помежду си и започнахме да работим в една посока, макар всеки да специализира в различна област на науката. Срещаме се веднъж месечно на по питие и обсъждаме проекти. Всеки пише своята част от сюжета, която е в областта, в която се занимава. След това разпределяме ролите. Например, когато правихме Науката на Коледа, избрахме различни обичаи от този празник и се опитахме да ги обясним чрез науката. Моята роля беше да говоря за коледното дърво. Част от това бяха лампичките, които слагаме на елхата. И тук обясних не само откъде идва този обичай, но и принципите на изкуствените светлинни източници, които са моя специалност. Отивайки по-назад в миналото, когато сме използвали свещички, представих химичното обяснение какво се случва между восъкът и въздуха, за да се получи пламък. Представленията обикновено продължават около час. Това е оптималното време, за което може да се задържи вниманието на ученици. В някои представления използваме костюми, но като цяло предпочитаме да ги избягваме. Защото се появява рискът твърде много да се смени фокуса, а той все пак трябва да остане върху научната информация.

Киборгите идват на власт? Наука

Киборгите идват на власт?

Когато хората се правят на богове, мечтите могат да се превърнат в кошмари

Откривателят на „божествената частица“ почина на 94 години Наука

Откривателят на „божествената частица“ почина на 94 години

Нобелистът Питър Хигс разкри на човечеството как частиците са помогнали за свързването на Вселената

Нашите харесвания и нехаресвания могат да оформят вярванията ни за света около нас Наука

Нашите харесвания и нехаресвания могат да оформят вярванията ни за света около нас

На 90 г. почина авторът на „Мисленето“– нобелистът Даниъл Канеман

Слушайте 5 минути на ден и животът ви напълно ще се промени Наука

Слушайте 5 минути на ден и животът ви напълно ще се промени

Чистите тибетски лечебни дзен звуци намаляват стреса и тревожността, действат болкоуспокояващо

Чипираният пациент на Мъск играе шах със силата на мисълта Наука

Чипираният пациент на Мъск играе шах със силата на мисълта

Парализираният от раменете надолу мъж: „Започнах да си представям как курсорът се движи"

Равноденствие и слънцестоене – знаете ли разликата? Наука

Равноденствие и слънцестоене – знаете ли разликата?

Приликата е само, че и двете се случват два пъти годишно и са свързани със Слънцето

Полюсите на Титан са опасани с идеално прави линии Наука

Полюсите на Титан са опасани с идеално прави линии

Учени изследват геоложката характеристика на спътника на Сатурн

Starship на SpaceX все пак успешно излетя и достигна орбита за първи път Наука

Starship на SpaceX все пак успешно излетя и достигна орбита за първи път

Накрая изгоря над Индийския океан, но напредък има

Първият отворен AI модел на български език вече е достъпен за всички Наука

Първият отворен AI модел на български език вече е достъпен за всички

Обучен е с над 3 милиарда български изречения и се състои от 7 милиарда параметъра

Слънцето не е било толкова активно от 2017 г. Наука

Слънцето не е било толкова активно от 2017 г.

На 8 април 2024 г. пълното слънчево затъмнение ще разкрие великолепната корона на нашето светило

„Одисей“ кацна на Луната Наука

„Одисей“ кацна на Луната

В НАСА ликуват, защото и това прилуняване беше критично

Вероятността хората да изчезнат заради изкуствения интелект е до 10 процента Наука

Вероятността хората да изчезнат заради изкуствения интелект е до 10 процента

Експерти по машинно обучение са категорични, че AI ще доведе до напредък в науката и културата, но и ще създаде нови заплахи

Хипотеза: още 5 подобни на Земята светове се крият на края на Слънчевата система Наука

Хипотеза: още 5 подобни на Земята светове се крият на края на Слънчевата система

Младото Слънце може да е уловило няколко екзопланети с размерите на Марс или Меркурий, които още не сме открили

Пчелите са идеалните „екологични детективи” Наука

Пчелите са идеалните „екологични детективи”

Докато търсят храна, те „събират” и замърсители от въздуха, почвата и водата

Компанията Neuralink на Илон Мъск имплантира мозъчен чип на човек Наука

Компанията Neuralink на Илон Мъск имплантира мозъчен чип на човек

Целта е чипираният, който е скован от парализа, да предава мислите си на компютъра и да общува със света и близките си

Откриха изцяло нов клас живи организми в храносмилателната ни система Наука

Откриха изцяло нов клас живи организми в храносмилателната ни система

Запознайте се с новата неразделна част от човека – обелиските



.