1. Пропускате тренировка, когато се чувствате уморени
Да пропуснете тренировка, за да икономисате от изчерпаната си енергия – това е навик, който работи против вас. Проучвания на университета в Джорджия сочат, че хората, които поне три пъти в седмицата се натоварват физически, се чувстват много по-жизнени и не се уморяват така бързо. Редовните силови упражнения повишават издръжливостта, дават възможност на кръвоносната система да работи по-ефективно. Кислородът по-бързо и в по-големи количества достига до органите и тъканите.
2. Пиете твърде малко вода
Даже ако не ви достигат само 2% вода от оптималното за организма ви, това вече оказва сериозно влияние върху енергийната ви активност, казва Еми Гудсън, диетолог от Клиниката за спортна медицина в Тексас. Обезводняването води до сгъстяване на кръвта. Сърцето ви започва да работи с по-слаба ефективност. Намалява скоростта си. Мускулите се затрудняват с доставката на кислород и хранителни вещества.
Как да разберем колко вода да пием? Според препоръките на Гудсън трябва да се претеглите и килограмите си да разделите на 30. Така ще получите количеството вода, което трябва да изпивате в литри на ден.
3. Желязото ви е малко
Дефицитът на желязо в организма може да предизвика вялост, раздразнителност и слабост. Липсата на концентрация може да влоши вашата работоспособност. Това е следствие от недостатъчния кислород в мускулите и клетките, пояснява Гудсън.
За да намалите риска от анемия, яжте повече храни, богати на желязо. Телешко филе, фасул, яйца с жълтъка, тъмнозелени зеленчуци, ядки. За по-добър ефект ги смесвайте с витамин С, който подобрява усвояването на желязото от организма.
4. Вие сте перфекционист
Съвършенството е невъзможно. Нека погледнем истината в очите – вие отдавна знаете това. Ако перфекционизмът ви кара да работите извън предела на силите си и постоянно да приемате още и още задачи, в крайна сметка ще стигнете до късо съединение и срив в системата, разказва Ирен Левин, професор по психиатрия в Университета в Ню-Йорк. Поставяте си нереални цели и винаги имате повод да сте недоволни от себе си, казва тя.
Експертът съветва да си задаваме само близки цели, да определяме за тях точни и премерени крайни срокове и да се учим да работим, без да обръщаме внимание на отвличащи ни фактори. И помнете закона на Паркинсон: „Работата заема цялото време, което ѝ е отделено“.
5. Правите от мухата слон
Ако постоянно предполагате, че се канят да ви уволнят, и чакате кога босът ще ви извика на килимчето, или се страхувате да карате колело из града, представяйки се как ще ви размаже някоя кола – това са симптоми на хроничната умора.
Безпокойството изтощава резервите на мозъка ви и буквално ви парализира, казва Левин. Ако хващате лошите си мисли, поемете дълбоко въздух и си задайте въпроса: каква е вероятността най-лошият сценарий да се сбъдне?
За да преборите тревожността, ще ви се наложи да заобичате разходките на открито, медитацията, физическото натоварване и общуването с други хора.
6. Пропускате закуската
Храната е горивото за тялото ви. Когато спите, организмът ви продължава да използва ресурса от вечерята, за да снабдява клетките с кислород и хранителни вещества. Когато се събудите, е необходимо да се заредите със закуска. Ако я пропуснете, е почти сигурно че ще сте вяли до обеда. „Закуската е огън за нашия метаболизъм. Ако я пропуснете, метаболизмът се забавя“, — казва Гудсън.
Диетологът препоръчва за закуска храни, които съдържат необработени зърна, нетлъсти белтъци и здрави мазнини. Например овесена каша или сандвич с пълнозърнест хляб и фъстъчено масло. Подходящи са плодове, млечни продукти, яйца, препечени филийки от пълнозърнест хляб, кисело мляко.
7. Не ядете здравословна храна
На практика всички опаковани полуфабрикати са наблъскани със захар, сол и хранителни добавки. Те са с висок гликемичен индекс. Постоянните скокове в нивото на захарта ту нагоре (когато хапвате шоколадова вафла с кафето в офиса), ту надолу (когато след час и половина тя е разградена напълно) ви карат да се чувствате уморени.