8. Трудно ви е да казвате „не“
Хората винаги искат останалите да ги харесват, а това действа в ущърб на собствената енергийна система и личното щастие. И което е по-лошо, те задържат обидата и гнева вътре в себе си. Но в края на краищата, когато вашият шеф ви помоли да работите в събота и неделя, а това не е предвидено в договора ви, съвсем нормално е да откажете. Ще се учудите колко лек би могъл да е животът, ако престанете всеки ден да хабите часове, като помагате на някой натегач от офиса.
Сюзан Алберс, клиничен психолог от Психоклиниката в Кливлънд, препоръчва да се упражняваме да казваме „не" на глас, когато сме сами в колата си и пътуваме за работа.
9. Офисът ви е мръсен
Старите хартии и чашки от кафе, мръсотия под краката и из шкафовете, всичко това ограничава способността ви да се съсредоточите и ограничава възможностите на вашия мозък да обработва повече информация. Това доказва проучване на Университета в Принстън. „След приключване на работния ден се убедете, че сте подредили бюрото си. Всичките ви вещи трябва да са по местата си. Желателно е излишното да е в чекмеджетата“, препоръчват авторите на изследването.
Ако нямате чистачка в офиса, направете си дежурства. Мръсотията и боклукът убиват продуктивността.
10. Работите без отпуска
Проверката на електронната поща, докато лежите край басейна, ви заплашва със синдрома на прегарянето, алармира професор Ломбардо от Принстън. По време на отпуската не използвайте служебната си поща или програми, свързани с работа ви. Наблегнете на почивката – само така ще можете да си отпуснете и да се върнете в офиса свежи. „Ако правите прекъсвания, ще сте по-креативни, продуктивни и ефективни“, казва Ломбардо.
11. Изпивате чаша вино или малко уиски преди сън
Алкохолът може и да изглежда добро средство за отпускане преди сън, но предизвиква и сериозни странични ефекти и последствия. Той потиска централната нервна система и предизвиква седативен ефект, казва Ален Тоуфиг, доктор на медицинските науки и директор на Академията по неврология в Ню Йорк. Алкохолът дава ефект, противоположен на този от съня. Води до изблик на адреналин в организма.
„Пиейки преди сън, вие саботирате положителния ефект от съня. Ще се събуждате често посред нощ, ако сте пили преди лягане“, пояснява докторът и препоръчва да не се употребява алкохол два-три часа преди лягане.
12. Проверявате си пощата и сърфирате из социалните мрежи в леглото
Ярката светлина от смартфона или таблета обърква вашия естествен денонощен ритъм и забавя производството на мелатонин — хормона, който отговаря за регулиране на циклите на сън и бодърстване. Тоуфиг съветва да не се използват мобилни джаджи два часа преди сън.
Ако вече сте пристрастени и не можете да не го правите, поне дръжте устройствата на повече от 14 сантиметра от очите си. Това леко намалява негативния ефект.
13. Цял ден сте на кофеин
Учените твърдят, че кафето е окей само за ранното утро. Ако пиете повече от 3 чашки на ден, това сериозно нарушава биоритмите ви. Данните сочат, че дори ако пиете кафе шест часа преди сън, сериозно увреждате нощния си покой. По-добре е изобщо да не го пиете през втората половина на деня.
14. Лягате си късно през почивните дни
Купонът до сутринта в събота и излежаването в леглото в неделя водят категорично до резултата, че не се наспивате през нощта срещу понеделник, казва Тоуфиг. Ако не желаете да губите социалните си контакти и не се отказвате от съботното парти, поне опитайте на следващия ден да се събудите в часа, когато ставате за работа. Много по-ефективно е да подремнете във втората половина на деня, отколкото да спите като за световно целия ден.
За да презаредим тялото си, като му даваме кратка почивка, са ни нужни 20 минути сън, казва той. Важно е да не се пресоли манджата. Ако заспите за повече от час-два, вече влизате в дълбоката фаза на съня. След такова двучасово дремване ще се чувствате като разбити.