favorites basket
user
Наука4 май 2013

И преди 200 г. ледниците на Антарктида намалявали

Нови данни оспорват глобалното затопляне

В последните десетилетия глетчерите и ледовете на Антарктика изтъняват, а учените се опасяват, че процесът става все по-интензивен, което би могло в скоро време да доведе до значително повишаване на нивото на Световния океан.

Скорошно изследване на ледени ядки обаче показва, че макар и сериозни, промените не са така драматични, както се предполагаше до скоро и че виновно за тях едва ли е причиненото от човека глобално затопляне. Изводът е на екип от Университета на Вашингтон с ръководител Ерик Стейг – професор по науки за Земята и Космоса.
Досегашни негови проучвания установяват, че значителното затопляне на Антарктика става през 90-те години в отговор на явлението Ел Ниньо в тропическите зони на Тихия океан. 

Новото изследване на Университета на Вашингтон обаче показва, че това затопляне не е по-сериозно от случилото се през други десетилетия – 30-те години на XIX век и 40-те години на ХХ век. И тогава има ясно изразени температурни пикове.

„Ако разгледаме какво се е случвало в тези райони на Антарктика през тези десетилетия ще видим, че тогава регионалният климат там е бил такъв, какъвто е днес. Ледниците са имали същите размери като сегашните и са отстъпвали със същата скорост като днес", казва Стейг.

Изводите му се основават на анализа на ледени ядки от разлом отпреди 2000 г. в Западноантарктическия леден щит, но и от ядки на 200 г. от други райони. Екипът на Стейг установява, че в този период е имало няколко десетилетия, които показват същите климатични особености като през 90-те години. Най-забележително е съвпадението точно с 30-те години на XIX век и 40-те на 20-и, които също са периоди на необичайна активност на Ел Ниньо. Т.е. бързото топене на ледените шапки през 90-те години може въобще да не е необичайно явление, казва Стейг.

Според него казаното до тук обаче не се отнася за Антарктическия полуостров – тази част от ледения континет, която е най-близо до Южна Америка. Там ледът наистина намалява с драматични темпове и това почти сигурно се дължи на затопляне, причинено от човешката дейност.
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.