Подкрепете ни!




НаукаФилип Йотов, „Българска история“ / 26 ноември 2015

София на три морета?!

„Тук ще бъде пристанище Павлово" доскоро гласяла табела в покрайнините на столицата



Миналата седмица започнахме нова поредица съвместно с нашите приятели от „Българска история". Всeки четвъртък младежите ни разказват интересна история от миналото. Започнахме с „Фаталния полет № 402", сега е ред на прелюбопитния проект за... Софийско море!

Проектът „Софийско море" е един от най-мащабните в историята на социалистическа България. Несъмнено в полето на екзотиката, тази идея се превръща в неизменна част от разговорите на софиянци за дълги години. Каква е причината за осъществяването ѝ и какво точно цели тя ще научите в този материал. 

България на три морета – една от емблематичните мечти, останали от средновековната история. За последно страната ни имала такъв излаз по времето на цар Иван Асен II, а преди това и през Златния век на цар Симеон Велики. Този спомен се е запечатал в историята ни като символ на зенита на българската държава и мощ, често се връщаме към тези моменти, за да напомним най-вече на самите себе си, че някога нашата държава се простирала от Черно до Бяло и чак Адриатическо море.

Но нека прескочим столетията и се пренесем в началото на 50-те години на ХХ век, откъдето започва разказът ни. Държавата е Народна Република България, първи секретар на ЦК на БКП и министър-председател е Вълко Червенков. Само за няколко години, от 1950 до 1956-а, е извършено невиждано по мащаби строителство – над 30 тежки промишлени комбината заработват, копаят се проходи през Балкана, българският и румънският бряг са свързани от „Дунав мост", изкопани са десетки язовири, енергийната мрежа на страната ни е подсилена с 9 ТЕЦ-а и 17 ВЕЦ-а. 

Сигурно се чудите как малка страна като България е съумяла да намери не просто строители и инженери, но и финанси за реализирането на тези проекти? Отговорът се крие в създаването на организации като бригадирското движение, трудови войски, а дори и участието на редовната армия в строежите. Трудовата повинност е засягала всеки – например хирурзи и часовникари изграждали пътища, пианисти и зъболекари копаели канали. В този контекст държавните ни ръководители разпореждат началото на проекта „Софийско море" или „София на три морета". Идея, която днес мнозина оценяват като нелепа.

Първоначалната цел на мащабния проект била течението на река Дунав да бъде пренасочено към София - Искър да потече наобратно чрез система от шлюзове. Достигнала до София, водата трябвало да запълни т.нар. Софийско море, което от своя страна да бъде свързано с река Струма. Предвиждала се и връзка с река Марица, която по друг прокопан канал да стигне до Черно море. Чрез тези канали корабите трябвало да да плават от Балтийско море, с което Дунав е свързан в Германия, да минават през Софийското море и по Струма да достигат Бяло море, а по Марица - до Черно море. Резултатът – София на три морета!

Абсурдността на тази идея, многократните протести на учени и експерти, не спират разпореждането за старта на този план. В началото на 50-те години първоначално възприеманата с насмешка идея е приведен в действие. Първи етап била изграждането на канал „Павлово – Панчарево“ с пристанища Павлово, Красно село-Север, Лозенец, Студентски град, Младост и Панчарево.

Властите наредили всеки гражданин на София да участва в изкопаването на канала с определен брой работни дни – от 3 до 20 месечно. И тъй като повечето софиянци имали постоянна работа, изпълнението на този норматив се случвало често през почивните дни и отпуските им. Всяка сутрин 2000 софиянци били събирани от предварително уговорени пунктове, извозвани до „обекта", получавали кирки, лопати и кофи и започвали да копаят. Ден след ден, кофа след кофа, постепенно изкопаването на „Софийското море"  започнало да се превръща в нещо съвсем нормално и рутинно в живота на софиянци.



Проектът обаче започнал постепенно да създава трудности за властта. Завършването дори на първия етап - канала от Павлово до Панчарево, вървяло меко казано мудно. Напълно разбираемо, предвид факта, че „Софийското море" се прокопавало от хора, на които лопатата и кирката били чужди. Въведени били морални награди (хвалби) за изпълнилите норматива си и обратното - порицания, за тези, които не съумявали. Въпреки кратковременните резултати, строежът не се ускорил значително. Сериозна причина била и липсата на техника (били осигурени 2 багера и 2 булдозера за 17 километра канал, широк 20 м и дълбок 5 м), а също и тоталната липса на организация. Според писателя Георги Марков, определящ проекта „Софийско море" не само като безумие, а и като тероризиране на населението, този строеж продължил 7 години.

Стигаме до началото на 60-те. Постепенно ентусиазмът спадал, темповете на работа се забавяли значително, а медийната пропаганда споменавала все по-рядко грандиозния проект „София на три морета". Докато един ден станало ясно, че реализирането му е напълно невъзможно поради простата причина, че напълни ли се прокопаният канал, градската част на София ще бъде залята с вода – нещо, за което експерти и учени алармирали отдавна.

Историята със „Софийското море" обаче не завършва дотук. След десетина години на тежко копаене и стотици дни... новата заповед била да се зарови всичко, изкопано до този момент. Софиянци нямали право да негодуват, нито да откажат и започнали чинно да връщат пръстта в огромната дупка, зейнала в полите на Витоша. Следвали години непрестанен труд. Със зариването на канала „Павлово – Панчарево“ била зарита и идеята за „София на три морета"...

Източник: Българска история
Слушайте 5 минути на ден и животът ви напълно ще се промени Наука

Слушайте 5 минути на ден и животът ви напълно ще се промени

Чистите тибетски лечебни дзен звуци намаляват стреса и тревожността, действат болкоуспокояващо

Чипираният пациент на Мъск играе шах със силата на мисълта Наука

Чипираният пациент на Мъск играе шах със силата на мисълта

Парализираният от раменете надолу мъж: „Започнах да си представям как курсорът се движи"

Равноденствие и слънцестоене – знаете ли разликата? Наука

Равноденствие и слънцестоене – знаете ли разликата?

Приликата е само, че и двете се случват два пъти годишно и са свързани със Слънцето

Полюсите на Титан са опасани с идеално прави линии Наука

Полюсите на Титан са опасани с идеално прави линии

Учени изследват геоложката характеристика на спътника на Сатурн

Starship на SpaceX все пак успешно излетя и достигна орбита за първи път Наука

Starship на SpaceX все пак успешно излетя и достигна орбита за първи път

Накрая изгоря над Индийския океан, но напредък има

Първият отворен AI модел на български език вече е достъпен за всички Наука

Първият отворен AI модел на български език вече е достъпен за всички

Обучен е с над 3 милиарда български изречения и се състои от 7 милиарда параметъра

Слънцето не е било толкова активно от 2017 г. Наука

Слънцето не е било толкова активно от 2017 г.

На 8 април 2024 г. пълното слънчево затъмнение ще разкрие великолепната корона на нашето светило

„Одисей“ кацна на Луната Наука

„Одисей“ кацна на Луната

В НАСА ликуват, защото и това прилуняване беше критично

Вероятността хората да изчезнат заради изкуствения интелект е до 10 процента Наука

Вероятността хората да изчезнат заради изкуствения интелект е до 10 процента

Експерти по машинно обучение са категорични, че AI ще доведе до напредък в науката и културата, но и ще създаде нови заплахи

Хипотеза: още 5 подобни на Земята светове се крият на края на Слънчевата система Наука

Хипотеза: още 5 подобни на Земята светове се крият на края на Слънчевата система

Младото Слънце може да е уловило няколко екзопланети с размерите на Марс или Меркурий, които още не сме открили

Пчелите са идеалните „екологични детективи” Наука

Пчелите са идеалните „екологични детективи”

Докато търсят храна, те „събират” и замърсители от въздуха, почвата и водата

Компанията Neuralink на Илон Мъск имплантира мозъчен чип на човек Наука

Компанията Neuralink на Илон Мъск имплантира мозъчен чип на човек

Целта е чипираният, който е скован от парализа, да предава мислите си на компютъра и да общува със света и близките си

Откриха изцяло нов клас живи организми в храносмилателната ни система Наука

Откриха изцяло нов клас живи организми в храносмилателната ни система

Запознайте се с новата неразделна част от човека – обелиските

Съвпадът Марс и Меркурий на 27.01 ще е най-близката планетарна среща през 2024 г. Наука

Съвпадът Марс и Меркурий на 27.01 ще е най-близката планетарна среща през 2024 г.

Най-ясно звездният спектакъл ще се вижда от Нова Зеландия

Унгарец предупреди берлинчани за метеорит 75 минути преди падането му Наука

Унгарец предупреди берлинчани за метеорит 75 минути преди падането му

Това е едва осмият път, в който такова явление е успешно предсказано

Заснеха растение, което „говори“ със съседа си Наука

Заснеха растение, което „говори“ със съседа си

Учени успяха да разгадаят ефирната комуникационна мрежа между две стръкчета