Изричащите редовно молитви намират успокоение и душевен комфорт в тежки моменти от живота си, сочи социологическо проучване на университета в Уисконсин-Медисън, пише Sciencedaily.com
Според данни от проучването 75 % от американците се молят всяка седмица. Те успяват да овладяват много от отрицателните ситуаци и чувства в ежедневието - болест, печал, травма (включително причинена от домашно насилие) и гняв.
Молитвата е отдушник за молещия се. Това е един от изводите, направен от психолозите след анализ на данните от анкетата, публикуван в списание Social Psychology Quarterly.
Подвластните на непреодолим гняв споделили пред анкетьорите, че в молитвата са намерили слушател. В лицето на Бог те открили идеалния „психотерапевт". Можели да му се сърдят колкото си искат и да се молят без страх от ответна реакция.
По време на молитвата хората започват да се виждат такива, каквито им се струва, че ги вижда Бог, обясняват учените. В повечето случаи този акт е с положителна насоченост, защото вярващите са научени, че Бог ги обича и ги вижда в добра светлина. Това повдига самооценката и чувството за лично достойнство, успокоява и препятства използването на оскърбителни думи.
Молитвата е и начин да се отвлече молещият се от нещо неприятно, което му се случва. Допираш длани пред гърдите си и силно се концентрираш върху думите на молитвата – това със сигурност премахва чувството за безпокойство и отвлича мисълта ти от конкретния въпрос, който те тревожи в момента (обида, накърнена гордост, проявя на насилие, отхвърленост, страх). Това е като да беседваш с близък приятел или родител, но по-лесно, защото не го виждаш пред теб и задръжките изчезват, уточняват психолозите.