Ако прекарвате много време онлайн, сигурно си имате и аватар. Това е създаден от вас виртуален образ или герой от компютърна игра, който е вашият представител в онлайн света.
Според Джереми Бейленсън от Лабораторията за изследване на виртуалните отношения в Станфордския университет, не само ние може да създаваме и променяме нашите аватари... Те също могат да променят нас! Бейленсън създава лабораторията именно за да изследва ефектите, които нашите виртуални образи имат върху нас. Информацияна е на сайта "Физорг".
"По някаква причина винаги избирам ниски герои за мои аватари", казва Оливър Кастанеда, който е част от изследването. "Аз пък понякога искам да изглеждам весела и шеговита, друг път сериозна", разказва друга студентка.

Според Бейленсън причината, поради която хората си имат аватари, е, че те дават възможността да правиш неща, които не би могъл във физическия свят. Например да си с десет години по-млад или да си смениш пола. Или пък да напълнееш или отслабнеш с 30 килограма. Независимо какво поведение или визия си избереш, можеш да трансформираш аватара си по този начин. Понякога хората създават аватарите си като идеалния образ на тях самите и вече има доказателства, че тази фиктивна, виртуална персона започва да влияе на реалната.
В един от експериментите си Бейленсън използва алгоритъм, за да състари аватара на 20-годишен студент. След това му дава избора да спести определена сума пари или да ги използва за забавление. Студентът предпочита да спести повече пари, отколкото да похарчи.
Аватарът може да повлияе и на физическото състояние. Бейленсън установява, че когато хората виждат другото си аз да отслабва, когато спортува и да напълнява, когато стои неподвижно, те имат по-голяма мотивация да спортуват до 24 часа след това.
Ключът в експериментите е да успееш да видиш себе си отстрани. Затова е важно аватарът да прилича на своя създател. Хората имат склонност да предпочитат именно най-сходните със себе си. Това е установено в експеримент, направен през 2004 година. Оказва се, че мнозина избират тези кандидати за президент, чиито снимки са били обработени, така че да имат сходни черти с тях. Никой не е бил информиран, че снимките са манипулирани, но въпреки това направили своя избор недвусмислено.
"Ние харесваме хора, които приличат на нас. Тогава, в свят, където мога за заприличам на някой друг, по какъв начин променя това моята способност да му влияя?" реторично пита Бейленсън. Той вярва, че аватарите ще играят все по-голяма роля в нашия онлайн живот. Това как оформяме нашите виртуални двойници и как общуваме с другите може да има дълбоки последствия върху реалното ни поведение. Така границата между реалния и виртуалния живот става все по-размита...