favorites basket
user
Наука14 март 2014

Епитафия: „Покойният беше ужасен. Добре че умря.”

„Веселите гробища" в Сапънца забавляват предимно туристите

„Покойният беше заклет пияница и досадник. Постоянно досаждаше на съседите, докато не го блъсна кола за радост на цялото село." 

Да, това е написано на една от надгробните плочи в румънското село Сапънца. Всъщност подобни, хапливи и шеговити са епитафиите върху всички паметници в тези „весели" гробища. 



Сапънца се намира в близост до границата на Румъния с Украйна. Без никакво преувеличение – това вероятно са най-жизнерадостните послания, изпратили покойните в отвъдното и напомнящи на живите, че малка доза хумор е от полза дори в най-печалния момент от битието. 



Надгробните плочи са разкрасени с ярки цветове и рисунки от живота на погребаните, докато са били още на този свят. Може би това е единственият гробищен парк на земното кълбо, където посетителите (за опечалените не е много ясно) се усмихват, смеят се, а понякога направо се кикотят от духовитите изречения върху стелите. 



Принципът „за мъртвите или добро, или нищо" тук е погазен из основи, пише exrus.eu. Авторските комикси изобразяват абсолютно достоверно всички недостатъци на покойния или покойната приживе. Няма значение дали той е бил алкохолик, грубиян, насилник, обикновен простак или пък тя – лека жена или проклета вещица. Често рисунките са съпроводени с четиристишия с фриволно съдържание.

Основател на това чудо на чудесата е Стан Йон Петраш, който също е погребан тук. Сигурно е бил добър човек, щом неговата епитафия, написана от наследника му в занаята гласи: "Тук почива мъж, който през целия си живот не е причинил никому никаква злина." 


Първите странни произведения на изкуството се появили в Сапънца през 1930 година, когато местният художник и дърворезбар Петраш започнал да изявява таланта си в селските гробища. Много от коментарите върху надгробните плочи са писани от първо лице, като че ли покойният сам се охарактеризира. В първите плочи авторът използвал предимно тъмносини нюанси, но по-късно всеки цвят придобил скрито значение: зеленият олицетворявал живота, жълтият – плодородието, червеният – страстта, черният – смъртта. На територията на гробищния парк днес има около 800 кръстове с разнообразни форми, пише travel.ru. 

Селският философ и поет Думитру Поп (Dumitru Pop) – продължител на делото и ученик на Петраш – се занимава с изработката на барелефи и рисунки от живота на селяните. В ателието на Поп може да се поръча разноцветна паметна плоча като офертите започват от 200 евро.

ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.