favorites basket
user
НаукаМарина Тодорова / 13 юни 2016

Амишите: с каляска и без ток в XXI век

Една доста различна християнска общност, която и днес отрича достиженията на модерния свят

Днес приемаме за нормално да живеем по модерен начин - да караме кола, да снимаме с новия си смартфон, да вечеряме в ресторант. Чак ни е странно да се замислим колко различно е изглеждало ежедневието на бабите и дядовците ни. Но можете ли да си представите, че е възможно да живеете в днешния свят, чието технологично развитие напредва с всеки изминал ден, без да се възползвате от всички екстри и удобства, които той предлага? Живот без телевизия, компютър, без електричество, без цялата съвременна техника, с която сме обградени? Колко от нас биха се върнали десетилетия назад, без да напускат днешния ден, потопявайки се в уникалния свят на амишите - религиозна група, разпространена в 28 американски щата?



Само на няколко километра от големите, шумни, космополитни градове се намират амишките общества, които се разпознават отдалеч и няма с какво да бъдат сбъркани. Въпреки че днес в Европа амишки общности няма, корените им всъщност са именно на стария континент. През XVII век в Швейцария една християнска анабаптистка група, водена от лидера си - Якоб Аман, развива набор от вярвания, които противоречат както на католическата, така и на протестантската църква. Днешните амиши са именно последователите на Аман. Техните предшественици - анабаптистите, са се наричали така, защото отричали кръщението на бебета, според тях то трябвало да бъде само съзнателен избор, направен от възрастен. Тези вярвания принудили анабаптистите да намерят пътя си в Новия свят, тъй като в Европа били неразбирани и преследвани.

Най-лесно ще разпознаете амишите по техния външен вид и стила им на обличане. Женски дрехи са дълги тъмни рокли и забрадка, а мъжете са с тиранти и дълги бради. Тези щрихи символизират амишките ценности - скромност, практичност и посвещаване на християнството. В книгата си „Защо се обличат по този начин?“ Стивън Скот пише: „Облеклото говори… Дрехите на една група от хора издава силата им".  

Амишите говорят и английски, и немски диалект, който има някои сходства с езика на няколко немскоезични групи в днешна Европа. Наричат диалекта си пенсилвански немски или пенсилвански холандски. Акцентите и маниерът на говорене варират при различните общности. Например амишите от Индиана говорят на швейцарски диалект, който се различава доста от този на останалите.  

Уповавайки се на няколко основни принципа - като например да държат на разстояние външния свят и да предпазват семействата си от него, амишите отказват да шофират и изобщо да притежават автомобили. Едно от най-интересните неща, което привлича милиони туристи всяка година към земите им, са двуколките и четириколките, превърнали се в техен характерен символ. Има ги в различни цветове - черни, сиви, кафяви, бели, жълти. Окраската и стилът на двуколката показва принадлежността и идентичността на собственика. 

Не е ли странно да си до такава степен откъснат от модерното? Анди Уйвър от Западен Салем, Охайо разказва: „Радвам се, че не знам всичко, което се случва по света. Някои хора са толкова погълнати от това кой е президент, от политическото злободневие и телевизията. Харесвам близките семейства и простотата, с която сме били отгледани. Обичам конете. Нямам нищо против колите, но ако трябва да избирам между автомобил и моя кон, определено бих предпочел коня"



Чудите се с какво се занимава обществото на амишите? Техните начини за препитание са изключително разнообразни. Едни правят мебели - доста разпространен поминък сред тази група; други са строители, трети се занимават със земеделие.

За амишите успехът не се измерва с пари и известност. За повечето от тях е достатъчно да могат да работят вкъщи и да са със семейството си. 

За разлика от модерните американски семейства, често амишите имат 6-7, понякога дори 9 деца. За тях децата са дар от Бога и по тази причина отхвърлят контрацепцията. За амишката култура важни фактори са послушанието и подчинението. На тези две неща родителите се опитват да научат децата си още от малки. Възпитават ги на принципа на Соломоновата притча: „Който жали пръчката си, мрази сина си". Наказанията, дори физически, са позволени и в училище и вкъщи, за да поддържат търсения ред и поведение. 

По-голямата част от децата напускат училище след 8-и клас. От една страна смятат, че по-високото образование би насърчило у тях идеи, противоречащи на християнските ценности, освен това амишите най-често са занаятчии и земеделци и им е нужно предимно практическо обучение. 

Въпреки своя неприсъщ за XXI век начин на живот, гостите им ги описват като духовити хора с чувство за хумор, които обичат да се забавляват. Докато прекарват време със семействата си, те играят игри, прекарват времето си на открито и организират социални събития. Ловуват, спортуват, играят на карти - също като обикновените хора. Все повече млади момчета и момичета се решават да опитат да водят различен живот и се установяват в големия град. Наскоро нашумя американско телевизионно реалити, което разказва за живота на млади амиши, отделили се от семействата си. За това как се справят с непознати ситуации като работа, първо влюбване, приятелски отношения.

Какво ли бъдеще очаква невероятния и противоречив амишки свят? Дали е застрашен от изчезване заради нежеланието на младите да продължават традициите? Дали амишите ще успеят да запазят нравите, които са градили толкова дълго? Само времето ще покаже… 

Източник

ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.