Всички сме виждали нашата красива галактика Млечния път. Тя има и две сателитни галактики, които орбитират около нея - Големия и Малкия магеланов облак. Те са познати на човечеството от хилядолетия и са част от космогонията на всяка голяма цивилизация.
Но колко обичайна е всъщност тази така позната ни гледка в открития космос? Този въпрос си зададоха скоро учени. Тяхното изследване установи, че конфигурацията на Млечния път и прилежащите й галактики са по-скоро необичайна комбинация. Макар че нашият ъгъл от космоса да е по-особен, той все пак не е единствен по рода си.
Астрономи от Великобритания и Австралия прегледали разположението на хиляди галактики в опит да открият аналог на нашата конфигурация. Резултатът показал само две близки подобия – галактика от вида на Млечния път, придружена от две сравними с Магелановите облаци „помощни" галактики.
Подобен акомпанимент е действително рядък – само 0,5% от всички, приличащи на Млечния път галактики във Вселената, имат придружители, сравними с Магелановите облаци.
Всъщност последните може и да са само „временно" явление. Според астрономите след няколко милиарда години нашата галактика ще ги погълне изцяло. Което пък означава, че в крайна сметка нашият ъгъл от Вселената все пак ще стане съвсем обикновен...
Източник: scientificamerican