favorites basket
user
Наука16 юли 2015

Гигантски ледени планини на Плутон

Първите снимки отблизо разкриват изненадващи детайли за повърхността на планетата джудже

Плутон се смята за планета джудже, но въпреки това приютява внушителни планини, показа ни вчера сутринта междупланетната станция New Horizons, съобщава Usatoday.com. Още по-интересно е предположението на учените от екипа, че върховете може би са формирани не от замръзналия метан и азот, образувал тънка ледена кора на повърхността на Плутон, а от... замръзнала вода!

Преди два дни космическата станция достигна най-далечната планета в нашата система след близо 9-годишно пътуване. На разстояние от едва 12500 км от Плутон станцията успя да запечата огромно количество информация. Вчера до нас достигнаха и първите близки планове от повърхността. По думите на д-р Кати Олкин от екипа на New Horizons „видяното надхвърля очакванията ни."

Кадрите разкриват терен със стръмна ледена топография, формиран от геологически процеси, случили се през последните 100 милиона години. Това означава, че повърхността на Плутон е сред най-младите в нашата Слънчева система.

Преди това откритие учените смятаха, че подобна геологически активна повърхност на ледени планети възниква в резултат на гравитационното влияние на съседна планета гигант. Такъв е случаят с ледените луни на Юпитер и Сатурн. Очевидно обаче тук наблюдаваме нещо различно - Плутон няма подобен съсед. "Имаме изолирана, малка планета, която показва активност дори и след 4,5 милиарда години", разказва Алан Стърн, ръководител на мисията. Професорът отбелязва, че откритието може да „изпрати доста геофизици обратно на чертожните дъски."

Снимките разкриват наличието на високи планини в покрайнините на сърцевидния регион Томбо (наречен на името на Клайд Томбо, откривателя на Плутон), които се извисяват на 3300 метра над повърхността, а някои членове от екипа ги сравняват със Скалистите планини в Северна Америка.


https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/tn-p_lorri_fullframe_color.png

Джон Спенсър отбелязва, че относително тънкото ледено покритие от метан, въглероден оксид и азот на повърхността на Плутон не е достатъчно, за да формира планини. Ученият допуска друго: „Водният лед при рекордно ниските температури на Плутон има свойствата на скала и е достатъчно силен, за да изгражда планини." На този етап екипът няма други идея как са се формирали високите планински масиви.

Така или иначе, според проф. Стърн наличието на тънко летливо покритие върху стръмната топография на Плутон говори за активност в недрата на планетата, която придвижва азота на повърхността. "Не сме открили гейзери, нито криовулкани или кратери, но имаме сериозни улики, които ни карат да продължим търсенето им", казва проф. Стърн.



Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.