favorites basket
user
Наука19 август 2012

Изчезващи видове в бразилските крайбрежни гори

Броят на едрите бозайници намалява критично

Изчезването на бозайници в бразилските гори по атлантическото крайбрежие се случва поне два пъти по-бързо, отколкото предишни изчисления предполагаха, показва най-новото проучване на региона.

Ягуарите, тапирите, маймуните-паяк и гигантските мравояди са почти изчезнали в бразилската североизточна зона, която е сред най-древните и застрашени тропически екосистеми на планетата. В най-тежко положение са белобърнестите пекари, близки родственици на свинята, които са напълно изчезнали от региона, сочи новият доклад.

Екипът еколози от Бразилия и Великобритания се фокусира върху популациите на 18 вида бозайници, разпространени в 196 гори на площ повече от 250 хиляди квадратни километра. Те изчисляват гъстотата на популациите на тези видове преди европейските заселници да колонизират района преди около 500 години и я сравняват с резултатите от настоящото си изследване.

Изследването им предполага, че за този период популациите са намалели от 3528 до 767 или 21,7% днес. Само три вида (две малки маймуни и един броненосец) все още се срещат из всички региони. Предишни подобни проучвания, проведени през 60-те години на миналия век, са далеч по-оптимистични. Тези ранни изследвания не предвиждат заплаха за 47% до 83% от бозайниците в североизточните гори.

Според зоолога Густаво Канале, водещ на изследването, в действителност огромни площи гора са напълно лишени от бозайници – ясен показател за здравето на екосистемата. В продължение на три години той и екипът му обикалят бразилските щати по крайбрежието, за да изследват горите в региона и междувременно разпитват местните. „На повечето места големите бозайници като ягуари, тапири, маймуни и други дори не са част от живата памет на хората", казва Канале.

Атлантическата горска зона някога се е простирала от най-северната точка на Бразилия на юг до Аржентина, а на запад почти до амазонската дъждовна гора. Тя е дом на множество видове, които не се срещат никъде другаде. Пет века системно застрояване, обезлесяване, създаване на ферми и плантации, сеч и лов са унищожили 90% от гората, която днес съществува под формата на частични кръпки. Само 1% от оригиналната площ е запазена днес в Аржентина.

Източник: nature
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.