favorites basket
user
Наука17 септември 2013

Шпионска снимка упъти археолози

От въздушния изглед разбрали докъде на изток стигал Древен Рим

Разсекретена въздушна снима на военното разузнаване направи...археологическо откритие. 

По нея археолози от университетите в Глазгоу и Екзитър идентифицираха крепостта, която е охранявала североизточните граници на Римската империя в средата на 2. век. Тя е дълга 60 километра и се простира от Дунава до Черно море на територията на Румъния. Местните хора наричат структурата Траяновия вал. Някога тя се издигала на 3,5 м височина с ширина при основите 8,5 м. По протежението й е имало 32 големи укрепени военни поста и 31 по-малки. Предназначението й е било подобно на това на другите големи стени, които Древен Рим е строял, за да отбранява границите си. Всеизвестен пример за това е Хадриановата стена в Англия.

    

Бил Хенсън, професор по римска археология в университета на Глазгоу, обяснява: „Смятаме, че вече имаме достатъчно доказателства за съществуването на комплексна римска гранична система и данни как се е развивала във времето. Тя е служила да блокира и охранява стратегически важни пътища. Това е много важно откритие, което осветлява историята на Древния Рим."

  

Траяновият вал в Румъния се състои от три отделни стени, всяка от които е била известна на местните власти, но се е възприемала като отделно съоръжение, нямащо нищо общо с останалите. Освен това структурите били погрешно смятани за византийски или ранносредновековни.

  

Във Великобритания близо половината от археологическите обекти в последните години са разпознати от въздуха, но на други места и особено на Балканите, не е така.  Същевременно архивите преливат от въздушни фотографии, които могат много да помогнат. Милиони въздушни снимки на Европа и Близкия изток са правени от Съюзническите и Германските военновъздушни сили по време на Първата и Втората световна война. Сега те са разсекретени и се пазят в обществени архиви. Освен това неотдавна бяха разсекретени изображения, събирани по американската програма за сателитна разузнаване „Корона", те също дават големи надежди на археолозите за нови открития.

ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.