favorites basket
user
Наука23 октомври 2014

Осъдиха британец за кражба на яйца от редки птици

6 месеца условно и 5000 лв. в първото такова дело у нас

Британецът Ян Фредрик Рос получи 6-месечна условна присъда и глоба от 5000 лв. за унищожаване на екземпляри от защитени видове птици и по-специално на яйцата им, които той ограбвал от гнездата и събирал в своята лична колекция. Решението бе взето вчера от Бургаския окръжен съд след близо 3-годишно разследване. В операцията по разкриването на британския колекционер са взели участие британската полиция, Интерпол, Кралското дружество за защита на птиците – Великобритания (RSPB) и Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Засиленият интерес на британските власти се дължи и на факта, че Ян Рос е техен стар познайник - още преди да дойде в България, британецът е осъждан за две подобни провинения и в родината си.

У нас още през декември 2011 г., след подаден сигнал, домът на британеца е обискиран. Освен яйца на изключително редки видове като белоглав лешояд и кафявокрил огърличник в дома му са открити катерачна екипировка; дневници, описващи как Рос е събирал яйцата от гнездата на застрашените птици; кутии за съхранение и инструменти.

Колекционирането на яйца от редки видове е занимание, малко познато у нас, но много популярно в близкото минало във Великобритания. Странното хоби включва ограбване на яйца от дивата природа, включително от световно застрашени видове, а след това яйцата биват изпразвани от съдържанието им и подреждани в колекции, понякога включващи хиляди екземпляри. В резултат на такива незаконни и вандалски дейности и други подобни престъпления срещу дивата природа някои емблематични видове птици като ловния сокол например са на ръба на изчезването.


16-те яйца, иззети от дома на британеца Ян Фредерик Рос през 2011г.


Катераческата екипировка, открита в дома на Рос, при проверка на МВР, 2011г.

Това е първото подобно дело за ограбване на гнезда в България. Преди това са водени дела за трафик на птици и влечуги в нарушение на Конвенцията CITES (Конвенция за международната търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора), но до момента няма ефективна присъда за подобен род престъпления у нас. Престъпленията срещу дивата природа са отскоро в обсега на вниманието на правораздавателните институции и медиите в България.

Призивът на БДЗП и останалите природозащитни организации  към институциите е сред най-важните  си задачи да включат разкриването и превенцията и на подобни престъпления, тъй като те ограбват нашето най-голямо национално богатство – безценната ни природа, която е наш капитал, източник на блага и ресурси и нашето наследство към бъдещите поколения.

Незаконната търговия с редки растителни и животински видове е достигнала мащаби, сравними с тези на каналите за трафик на наркотици и оръжия, алармират експерти от Белгия, затова и наказанията според представители на местния съд трябва да са строги за нарушителите. Нека припомним, че това лято  съдът на Източна Фландрия, Белгия, осъди на между 1 и 4 г. затвор, глоба от € 90,000 и конфискация на имущество за близо € 1 млн. организирана група престъпници, действала в няколко държави, която е ограбвала яйца и млади птици от дивата природа и след подправяне на документи ги е продавала с голяма печалба.

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.