Тази вечер от 18,30 ч в зала 19 на Института по етнология и фолклористика (Бившия Царски дворец, вход откъм градинката) ще бъде премиерата на новия „Речник на термините от словесния фолклор. България".
На вниманието на читателите е първият по рода си енциклопедичен речник на българския фолклор, който представя в обобщен и достъпен вид постигнатото от българската фолклористика в течение на нейната близо 150-годишна история, като го поставя в широк славистичен и общоевропейски контекст. Изданието е билингва (на български и чешки език) и поставя началото на предстояща поредица за фолклора и фолклористиката на славянските страни.
Речникът включва 85 статии, подредени в два раздела. Първият включва основните термини, употребявани в българската фолклористика (приказка, балада, народна песен, анекдот, виц и др.), като дава информация за тяхното съдържание, употреби и история на проучването им. Втората част е посветена на най-популярните персонажи от българския фолклор (напр. самодива, караконджул, змей, Крали Марко, Архангел Михаил, Бай Ганьо и др.) , на тяхното присъствие в различните фолклорни жанрове, на сюжетите, в които участват и пр.
Наред с това, томът притежава и научен апарат: библиографии, показалци и др. Речникът има научнопопулярен характер, написан е на достъпен език и е предназначен за широка читателска аудитория. За привлекателния му вид допринася и богатият илюстративен материал – 21 черно-бели и 33 цветни илюстрации, специално подбрани сред най-добрите произведения на българското изобразително изкуство с фолклорна тематика.
Автори: Ярослав Отченашек, Вихра Баева и др. S
lovník termínů slovesného folkloru. Bulharsko.
Речник на термините от словесния фолклор.
България. Прага-София, Етноложки институт – АН на ЧР, ИЕФЕМ-БАН, 2013. 380 с.
