
Това е заселване на ендометриума (лигавицата на матката), който обикновено е във вътрешната част на матката, по други места – най-често по органите в коремната кухина. Това причинява много сраствания, болки и може да доведе до трайни репродуктивни проблеми при жената. Симптоматиката е свързана със системни болки по време на менструация, овулация или по време на полов акт. Жените с ендометриоза страдат също и от храносмилателни проблеми, умора и депресия. Ендометриозата е заболяване от социално значение – то затруднява работоспособността на жените и влошава качеството на живот.
Мисията на „Ендометриоза и репродуктивно здраве“
Фондация „Ендометриоза и репродуктивно здраве“ е създадена в началото на 2019 г., неин управител и учредител е Мария Георгиева. Начело стоят Анна Димитрова – съучредител и заместник управител и Катерина Иванова – съучредител и координатор. И трите жени, които стоят зад фондацията, са боледували от ендометриоза.
Основната цел на фондацията е да разпространи информация за заболяването, да повиши здравната култура на жените в България и даде гласност за проблем, по който почти не се говори.
По съвременни данни ендометриозата засяга 1 от 10 жени в репродуктивна възраст. В България все още няма точна официална статистика на тази тема, затова и фондацията планира заедно с НСИ и Министерството на здравеопазването да набави такава информация, за да се види какъв е мащабът на проблема у нас и какво може да се подобри като навременна диагностика и лечение.Фондация „Ендометриоза и репродуктивно здраве“ е създадена в началото на 2019 г., неин управител и учредител е Мария Георгиева. Начело стоят Анна Димитрова – съучредител и заместник управител и Катерина Иванова – съучредител и координатор. И трите жени, които стоят зад фондацията, са боледували от ендометриоза.
Основната цел на фондацията е да разпространи информация за заболяването, да повиши здравната култура на жените в България и даде гласност за проблем, по който почти не се говори.
Мисията на организацията е да разпространи информация относно ендометриозата и репродуктивните проблеми, да окаже подкрепа на жените в това състояние и да повиши информираността.
Съществена част в плана е обучението на специалисти в малките градове в страната, тъй като там има недостатъчна осведоменост по темите за ендометриозата и репродуктивното здраве. Разработването на програма за обучение за менструално здраве в училищата, заедно с Министерството на образованието, е друга точка, по която тепърва предстои да се работи.
Друга инициатива, с която ще се занимава фондацията е, да потърси диалог и с Министерството на околната среда и водите по отношение проучвания за влиянието на нивото на диоксините и отключване на заболявания като ендометриозата.
