favorites basket
user
COVID-1926 април 2020

Учени в Пекин успешно ваксинираха маймуни срещу COVID-19

Техни колеги: Рано е да се каже дали ваксината ще е ефективна при хора

снимка: iStock
снимка: iStock
За първи път една от многото ваксини в разработка срещу COVID-19 е защитила животно от инфекция от новия коронавирус, съобщават учените. Става дума за макак. Ваксината по старомодна формула, състояща се от химически инактивирана версия на вируса, не предизвиква очевидни странични ефекти при маймуните. На 16 април са започнали изпитвания върху хора.

Изследователи от Sinovac Biotech, частна компания, базирана в Пекин, дадоха две различни дози от ваксината си COVID-19 на общо осем маймуни.

Три седмици по-късно учените въвели SARS-CoV-2, вирусът, който причинява COVID-19, в белите дробове на маймуните и нито един макак не е развил инфекция.

Организмите на маймуните, на които е дадена най-високата доза ваксина, отговорили много добре на последващата атака. Седем дни след като животните получили вируса, изследователите не го открили във фаринкса или белите дробове на нито един от тях. Някои от животни с по-ниска доза са имали „вирусни прояви“, но изглежда организмите им са контролирали инфекцията. Това съобщава екипът на Sinovac в документ, публикуван на 19 април на сървъра за предпечат на bioRxiv. Четири животни от контролната група развиват високи нива на вирусна РНК в няколко части на тялото и тежка пневмония. Резултатите „ни дават много увереност“, че ваксината ще действа при хората, казва Менг Вайнинг, старши директор на Sinovac по въпросите на регулацията в чужбина.
„Доволен съм“, казва Флориан Крамър, вирусолог от Медицинското училище Икан към болницата Mount Sinai, Ню Йорк, който е съавтор на доклад за състоянието на много различни ваксини срещу COVID-19, които са в процес на разработка. „Това е старата школа, но тя работи. Харесва ми, че много производители на ваксини, дори и от страни с по-ниски доходи и бюджети, биха могли да направят такава ваксина. “
Но Дъглас Рийд от университета в Питсбърг, който разработва и тества ваксини срещу COVID-19 в проучвания върху маймуни, казва, че броят на животните е бил твърде малък, за да даде статистически значими резултати. Екипът му също има статия в подготвителен етап, в която се казва, че предизвиква безпокойство начинът, по който екипът на Sinovac отглежда запасите от новия коронавирус, използван за заразяване на животните. Възможно е да са му причинили промени, които го правят по-малко активен от тези, които заразяват хората.

Друга тревога е, че маймуните не развиват най-тежките симптоми, които SARS-CoV-2 причинява при хората. Изследователите на Sinovac признават в документа, че „все още е рано да се определи най-подходящия вид животно за изследване на SARS-CoV-2", но отбелязват, че неваксинираните маймуни реагират на вируса с „имитиращи" симптоми, подобни на COVID-19.

SARS-CoV-2 изглежда натрупва мутации и вариантите му могат да представляват предизвикателство за изработката на ваксина. В експериментите с епруветки изследователите на Sinovac смесили антитела, взети от маймуни, плъхове и мишки с ваксина с щамове на вируса, изолирани от пациенти с COVID-19 в Китай, Италия, Швейцария, Испания и Обединеното кралство. Антителата мощно „неутрализират" всички щамове, които са „широко разпръснати по филогенното дърво", отбелязват изследователите.
„Това дава категорични доказателства, че вирусът не мутира по начин, който би го направил устойчив на ваксина срещу COVID19“, заяви в Twitter имунологът Марк Слифка от Орегонския здравен и научен университет. 
Sinovac е компания с богат опит във ваксините – предлага на пазара такива срещу хепатит А и В, H5N1 грип или птичи грип. 

Ако всичко върви добре, казва Менг, Sinovac ще се стреми да започне традиционните изпитвания за ефикасност на фаза III, които сравняват ефекта на ваксината с плацебо при хиляди хора. Компанията също е обсъдила присъединяването си към международни проекти за тестване на ваксини, организирани от Световната здравна организация (СЗО). 

За бързо получаване на повече данни за ефикасност след изпитванията на фаза I и II, Sinovac може да поиска от властите в Китай и други страни да разрешат ваксината за лица с висок риск от заразяване - като митничари и полицаи, които обикновено не носят защитните екипировки, използвани от здравните работници. 

Според СЗО към 23 април са започнали изпитания върху хора на шест други ваксини. 77 други са в процес на разработване. По-голямата част от тези ваксини използват съвременните инструменти на генното инженерство - само при четири от тях се разчитат на старомодната инактивираща технология. Според Менг най-важното е дали ваксината е безопасна и ефективна, а не как е направена.
Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.