
Живеем в интересни времена. Преди две години по същото време думата „корона“ се свързваше основно с пищна и романтична сватба, а днес е мръсна дума, която означава изолация, карантина, запотяваща лицето маска, ужас при звука на италианска реч в близост ...
Вече знаем за вируса повече отколкото дори за съседите си, а имунитетът стана задача номер 1 в ежедневието.
Вече знаем за вируса повече отколкото дори за съседите си, а имунитетът стана задача номер 1 в ежедневието.
Сега, след като извънредното положение премина в извънредна ситуация, думата имунитет продължава да е актуална и част от рутината на деня. В тези пандемични времена именно отслабването на имунната система е причина за появата и на други инфекции, които не са директно свързани с дихателната система. Такава инфекция например е циститът. Той е най-често предизвикан от бактерии, атакуващи долната част на пикочните пътища и в частност пикочния мехур. Обратно на остарелите твърдения, че циститът е резултат от настинка, той често я съпътства, но поради неспособността на отслабения имунитет да отговори навреме.
В над 80% от случаите на цистит, причинителят е много упоритата бактерия E.coli. Тя нормално обитава чревния тракт, но попадне ли в уретрата, бързо се придвижва до пикочния мехур и инфектира клетките на стените му. В 90% от циститните оплаквания, потърпевшите са жени. Това е така поради тяхната анатомична предразположеност – а именно много по-късата уретра (пикочен канал) в сравнение с тази при мъжете.
В медицинските среди този тип инфекции не се смятат за сериозни, ако се лекуват навреме и правилно. Когато не се обърне внимание на уринарната инфекция обаче, микроорганизмите могат да достигнат бъбреците. А бъбречните инфекции вече стават много опасни. При тях съществува и риск от трайно увреждане на тези жизненоважни органи.
Основните симптоми на цистита са често и оскъдно уриниране (през 10-20 минутни интервали), придружено с парене или режеща болка, мътна урина (понякога и с кръв). Звучи ли ви познато? Ако не – не искам да ви плаша, но науката сочи, че всяка втора жена ще има поне един циститен епизод в живота си.
Затова обърнете внимание на двата основни начина за справяне с проблема:
- Медикаментозна терапия. При симптоми на цистит, се свържете с лекар, за да ви назначи изследване на урината. Според наличието на микроорганизми в нея се предписва съответната терапия. При бактериална инфекция (която е най-честият случай) се прилага антибиотично лечение. Действа бързо и в повечето случаи безотказно. Защо „в повечето“? Защото през последните години резистентността на някои щамове нараства. Отделно, както и при други заболявания, антибиотиците могат да крият и странични ефекти – като стомашни разстройства, а при жените – и вагинални инфекции.
- Фитотерапия – приемането на плодове, билкови чайове, растителни екстракти с доказано действие при цистит. Един от най-популярните природни продукти срещу бактерията E.coli е американската червена боровинка (Vaccinium macrocarpon). Съставът на плода й е по-различен от този на останалите боровинки и само той доставя вид флавоноиди (проантоцианидини тип А)със свойството да блокират необратимо тази упорита бактерия. Колкото повече са плодовете от Vaccinium macrocarpon, толкова по-висока е концентрацията на тези флавоноиди и съответно толкова по-силен и бърз е ефектът им срещу Е.coli.