
Снимка: Steven HWG, Unsplash
Учени от Лондонския университетски колеж са стигнали до извода, че негативните мисли могат да провокират развитието на болестта Алцхаймер – неизлечима и смъртоносна форма на деменция. Статията е публикувана в журнала Alzheimer's & Dementia.
В изследването, което продължило няколко години, са взели участие 360 души на възраст 55+. Доброволците, при които се променяло нивото на депресивност и тревожност, своевременно съобщавали на учените колко често са размишлявали за миналото и са се безпокоили за бъдещето. Участниците били тествани за състоянието на паметта, вниманието, пространственото мислене и езика.
На 113 души била направена позитронно-емисионна томография, за да се определят нивата на плаките от тау-белтък и бета-амилоиди.
Оказало се, че повтарящото се негативно мислене е свързано с понижаването на когнитивните функции (например влошаване на паметта) в течение на следващите четири години, а също така и с отлагането в мозъка на вредни белтъчни агрегати, характерно за болестта Алцхеймер.
Вече е известно, че депресията и тревожността са фактори за развитие на деменция, но за първи път става ясно, че такива фактори могат да са и определени патерни в мисленето. Най-разпространените каузални връзки (патерни) са чувство на вина, срам, зависимост от загуба, невъзможни цели, липса на цели, загуба на контрол, нарцисизъм, заучена безпомощност, спомен за преживян страх.