favorites basket
user
Здраве10 юни 2020

Тревожните мисли и негативизмът могат да докарат деменция

Предъвкването на миналото и страхът от бъдещето отлагат плаки в мозъка

Снимка: Steven HWG, Unsplash
Снимка: Steven HWG, Unsplash
Учени от Лондонския университетски колеж са стигнали до извода, че негативните мисли могат да провокират развитието на болестта Алцхаймер – неизлечима и смъртоносна форма на деменция. Статията е публикувана в журнала Alzheimer's & Dementia.

В изследването, което продължило няколко години, са взели участие 360 души на възраст 55+. Доброволците, при които се променяло нивото на депресивност и тревожност, своевременно съобщавали на учените колко често са размишлявали за миналото и са се безпокоили за бъдещето. Участниците били тествани за състоянието на паметта, вниманието, пространственото мислене и езика. 

На 113 души била направена позитронно-емисионна томография, за да се определят нивата на плаките от тау-белтък и бета-амилоиди.

Оказало се, че повтарящото се негативно мислене е свързано с понижаването на когнитивните функции (например влошаване на паметта) в течение на следващите четири години, а също така и с отлагането в мозъка на вредни белтъчни агрегати, характерно за болестта Алцхеймер. 

Вече е известно, че депресията и тревожността са фактори за развитие на деменция, но за първи път става ясно, че такива фактори могат да са и определени патерни в мисленето. Най-разпространените каузални връзки (патерни) са чувство на вина, срам, зависимост от загуба, невъзможни цели, липса на цели, загуба на контрол, нарцисизъм, заучена безпомощност, спомен за преживян страх.

ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.