favorites basket
user
COVID-1922 юли 2020

Обнадеждаващи резултати от ваксината против коронавируса от Оксфорд

Компанията производител е подписала споразумения с много правителства за доставка, ако тя се окаже ефективна

Резултатите, публикувани на 20 юли 2020 г., в британското медицинско списание The Lancet и обнародваният доклад за ваксина против коронавирус, разработена от фармацевтичната компания AstraZeneca и Оксфордския университет, са обнадеждаващи.

Ваксината, разработена от учени от Оксфордския университет, предизвиква силен имунен отговор, според клиничните проучвания в ранен стадий. Тя генерира както антитяло, така и Т-клетъчен имунен отговор. Учените се надяват те да бъдат ключови за спиране на инфекцията.
„Надяваме се това да означава, че имунната система ще запомни вируса, така че нашата ваксина ще защитава хората за дълъг период от време“, казва Андрю Полард, водещ автор на проучването в Оксфорд, в изявление, публикувано от AstraZeneca. 
Изпитването, част от теста на фаза 2 на Оксфорд, не изследва дали ваксината действително предпазва от коронавирусна инфекция. Това е въпрос, на който ще се търси отговор във вече започналите изпитвания на фаза 3.

Въпреки добрите новини от Окфорд, здравните експерти предупреждават, че много неща остават неизвестни за вируса и са необходими повече тестове, за да разберат как да се предложи на хората дългосрочна защита срещу COVID-19, клинично известен като SARS-CoV-2. 
„Нуждаем се от повече изследвания, преди да можем да потвърдим, че ваксината ефективно предпазва от инфекция SARS-CoV-2 и колко дълго трае каквато и да е защита“, каза Полард.
Около 1000 души на възраст от 18 до 55 години са участвали в опитите на фаза 2 в Оксфорд, като около половината от субектите са получили експерименталната ваксина. Тя причинява само незначителни странични ефекти, включително температура, умора и главоболие, казват учените. 

Фаза 3 на изпитванията на ваксината от Оксфорд вече започнаха в Бразилия, Южна Африка и Великобритания и скоро ще бъдат разширени до Съединените щати. Всяко изпитване включва до 30 000 доброволци, които ще помогнат на учените да разберат дали експерименталната ваксина може наистина да предпази хората да хванат коронавирус и дали е безопасна. 

Тя е направена от отслабена форма на вируса на обикновения грип, който е генно модифициран, за да пренесе шиповия протеин на коронавируса в тялото и да се предизвиква имунен отговор.   

AstraZeneca е подписала споразумения с много правителства за доставка на ваксината си, ако се окаже ефективна и получи одобрение от съответните институции. Компанията вече се ангажира да направи 2 милиарда дози. На САЩ са обещани 300 милиона дози, за Европейския съюз са 400 милиона дози, Великобритания е поискала 100 милиона.  

Страните по света също разработват свои собствени експериментални ваксини в глобалната надпревара за спиране на пандемията от коронавирус, при която загинаха над 600 000 души по целия свят. Световната здравна организация съобщава за 23 ваксини с тестове върху хора, включително Оксфордската и още 140 – на стадий лабораторни изследвания.   

Китайските изследователи също публикуваха проучване в понеделник в The Lancet за собствената си експериментална антикоронавирусна ваксина. Проучването показа скромни положителни резултати. Въпреки това, някои учени изразиха опасения въз основа на ранните опити, че експерименталната ваксина може да не работи върху всички хора, тъй като използва безобиден вирус в основата си, към който много хора вече имат имунитет.   

Американският производител на лекарства Pfizer и неговият германски партньор BioNTech също отчетоха положителен напредък в понеделник по отношение на тяхната версия на ваксина.

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.