
снимка: iStock
Някои хора, прекарали Covid, разказват, че без никакво кървене и болка, без предварително клатене, са им паднали зъби. Други твърдят, че венците им са по-чувствителни или че зъбите им стават сиви и се трошат по-лесно. Все още няма категорични доказателства, че инфекцията може да доведе до загуба на зъби или свързани с устната кухина проблеми, но лекари разказват за не малко подобни случаи, пише New York Times.
Има привърженици на хипотезата, че към по-нехарактерните симптоми на коронавирусната инфекция като проблеми с кръвоносната система, подути пръсти и косопад, може да се добави и падането на зъби. Повечето стоматолози обаче, позовавайки се на липсата на данни, засега са скептични, че Covid-19 сам по себе си може да причини стоматологични симптоми.
„Изключително рядко явление е зъбите буквално да изпаднат от гнездата си“, каза д-р Дейвид Окано, пародонтолог от Университета на Юта в Солт Лейк Сити. Но според него съществуващите проблеми със зъбите могат да се влошат в резултат на Covid-19, особено когато пациентите се възстановяват от острата инфекция и се борят с дългосрочните й ефекти.
Експерти твърдят, че лекарите и зъболекарите трябва да бъдат отворени за подобни прояви на коварната болест, тъй като повече от 47 процента от възрастните на 30+ имат някаква форма на пародонтоза, включително инфекции и възпаление на венците и костите, които заобикалят зъбите, според един доклад от 2012-а от центровете за контрол и превенция на заболяванията.
„Сега започваме да изследваме някои объркващи и непонятни симптоми, от които пациентите страдат месеци след като са се възстановили от коронавирусна инфекция, включително такива със загуба на зъби", казва д-р Уилям У. Ли, президент и медицински директор на фондация "Ангиогенеза" - организация с нестопанска цел, която изучава здравето и заболяванията на кръвоносните съдове.
Падането на зъбите без кръв е необичайно, коментира д-р Ли и дава препратка, че може да има нещо, което се случва с кръвоносните съдове във венците.
Новият коронавирус разрушава всичко по пътя си, свързвайки се с протеина ACE2, който е повсеместен в човешкото тяло. Той се намира не само в белите дробове, но и в нервните и ендотелните клетки. Следователно, казва д-р Ли, възможно е вирусът да е повредил кръвоносните съдове, които поддържат зъбите живи при оцелелите от Covid-19.
Това може да обясни защо тези, които са загубили зъбите си, не изпитват болка.
Възможно е също така широко разпространеният имунен отговор на организма, известен като цитокинова буря, да се проявява в устната кухина. Учените още не са категорични отното действията на всички защитни механизми на тялото срещу вируса.