Подкрепете ни!




Здраве11 октомври 2021

Хронично запушен нос? Нови изследвания го свързват с промени в мозъчната дейност

Учени: ще търсим комплексно решение за лечение на риносинузита

изображение: iStock
изображение: iStock
Хроничният риносинузит, който причинява постоянно запушен нос и главоболие наред с другите симптоми, засяга 11 процента от хората в САЩ. Последните проучвания установяват връзка между острото състояние и промени в мозъчната дейност.

Учените се надяват, че откритието им ще помогне да се обяснят някои от другите често срещани ефекти на персистиращото възпаление: затруднена концентрация, пристъпи на депресия, проблеми със съня и замаяност. Намирането на връзка между основното заболяване и невронната обработка, случваща се другаде, може да бъде жизненоважно за разбирането на хроничното състояние, заедно с усилията за намиране на по-добри и по-ефективни начини за лечение.
"Това е първото проучване, което свързва хроничното възпаление на синусите с невробиологична промяна", каза отоларингологът Ария Джафари от Вашингтонския университет.
"Ние знаем от предишни проучвания, че пациентите, които имат синузит, често решават да потърсят медицинска помощ не защото имат хрема и налягане в синусите, а защото болестта засяга начина, по който те взаимодействат със света. Те не са бодри и продуктивни, мисловният процес е затруднен, сънят е прекъснат и неспокоен. Това повлиява като цяло на качеството им на живот. Сега имаме перспективен механизъм за това, което наблюдаваме клинично."
Изследователите използвали данни от проекта Human Connectome Project, за да намерят 22-ма пациенти с хроничен риносинузит и 22-ма наблюдавани без възпаление на синусите. След това данните минали през fMRI сканиране за сравняване на кръвния поток и невронната активност в мозъка.

При тези с възпаление на синусите изследователите са забелязали по-ниска функционална свързаност във фронтопариеталната мрежа (отговаряща за вниманието и решаването на проблеми), по-висока функционална свързаност в мрежата по подразбиране (свързана със самореференцията и блуждаенето на ума) и по-ниска функционална свързаност в средно-изолационната мрежа (която управлява външните стимули, комуникацията и социалното поведение).
Разликите са по-ясно идентифицирани при хора с по-тежък риносинуит, отбелязва екипът. Взети заедно, тези увеличени и намалени петна на активност в мозъка могат да стоят зад симптомите, от които се оплакват пациентите.
Въпреки това, пациентите с хроничен риносинузит не показват никакви забележими признаци на когнитивен спад в тестовете. Тъй като участниците в експеримента са били на възраст 22-35-годишни, изследователите смятат, че проблеми могат да възникнат на по-късен етап от живота им, но това е само хипотеза.
„Индивидуалното чувство за концентрация намалява, трудностите при фокусиране на вниманието или нарушенията на съня, които изпитва човек с възпаление на синусите, могат да бъдат свързани с фини промени в начина, по който мозъчните региони, контролиращи тези функции, комуникират помежду си“, казва отоларингологът Кристина Симонян от Харвардския университет.
Съвременните лечения за риносинузит могат да продължат няколко години, като тежестта на възпалението често преминава в цикли и удебелява тъканите на синусите. Въпреки че операцията може да помогне, това не е гаранция, че симптомите на заболяването няма да се появят отново.
„Нашите грижи не трябва да се ограничават до облекчаване на най-явните физически симптоми, трябва да се погрижим за цялото бреме на болестта на пациентите“, обясни Джафари .
Изследването е публикувано в JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery.

Източник


Още по темата:

„Бебетата имат нужда от Твоето време, не от екранно време!” Здраве

„Бебетата имат нужда от Твоето време, не от екранно време!"

Глобален алианс алармира: Екранното време в ранна възраст нарушава развитието на бебетата и малките деца

Нежеланието да живееш или желанието да не живееш Здраве

Нежеланието да живееш или желанието да не живееш

Първото е вид пауза, второто вече е вик от сърцето, изискващ внимание и помощ

Извор на психично здраве Здраве

Извор на психично здраве

Български бацил се оказа мощен психобиотик. Учени доказаха, че намалява стреса, депресиите и подобрява съня при пътуването до Антарктида и обратно

Скритата сила на малките движения Здраве

Скритата сила на малките движения

Тялото ни губи калории от стоене прави, нервничене с крак или от сeдене върху топка

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието Здраве

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието

Ново проучване на гените на свръхстолетницата Мария Браняс разкрива интересни резултати

Ръцете, които даряват младост Здраве

Ръцете, които даряват младост

В СПА хотел „Аугуста“ в Хисаря се прави остеоестетичен масаж, който подмладява, като отблокира мускулната тъкан

Домът на здравето сбъдва желания Здраве

Домът на здравето сбъдва желания

Безкомпромисният петзвезден лукс на Grand Resort Pavel Banya Medical & SPA е късче от рая, убежище за отдих, здраве и незабравими моменти

Защо нямаме чувства? Здраве

Защо нямаме чувства?

Отказваме се от тях заради връзката си с родителите, а после осакатяваме цели части от себе си, обричайки се на несподеленост, тъга и самота

Трай, бабо, за хубост? Здраве

Трай, бабо, за хубост?

Нужно ли ни е мъчението, на което се подлагаме в името на красотата, щом има толкова разнообразни естествени способи да сме младолики

Дъжд от рози Здраве

Дъжд от рози

Благодат от красота и младост вали и се пропива в кожата и душата ни с изделията на „Дамасцена“

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве Здраве

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве

Д-р Весела Балтова: „Само хомеопатията не е достатъчна. Съчетанието на холистичните методи води до много по-добър резултат."

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин Здраве

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин

Аз не бягам от отговорност, моите методи работят, твърди авторът

Как да се справят мъжете с депресията? Здраве

Как да се справят мъжете с депресията?

Време на въздух в селски двор е една от възможностите. Друга е чрез метода неврофийдбек.

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън Здраве

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън

Много неща в живота не са лесни, но само няколко са толкова важни както здравословния сън

Да останем с всичкия си до края Здраве

Да останем с всичкия си до края

Според акад. Бехтерев хората сами се докарват до слабоумие