
снимка: iStock
Екстремните горещини носят със себе си повишен риск от топлинен удар и дехидратация. Определени групи от населението, като възрастни хора, такива, които живеят сами, бременни, хора с увреждания или хронични медицински проблеми, спортисти, работници на открито и деца, са особено уязвими към силните жеги. "Възрастният човек има нарушена способност да губи топлина", обяснява Глен Кени, изследовател от катедрата по мониторинг и управление на топлинното напрежение в Университета на Отава. Става дума за състояние, известно като хипертермия, при което тялото не може да регулира правилно топлината.
Ето няколко предложения, които могат да намалят рисковете.
За дома
Ако имате климатик - сменяйте често филтъра
Стандартната препоръка е филтърът на климатика да се сменя на 2-3 месеца с добър HEPA филтър.
Дръжте щорите и завесите пуснати през деня
Експертите предлагат да държите щорите затворени през пиковите часове на деня. По-малко слънчева светлина, филтрираща се във вашия дом, води до по-ниски температури и по-ниски сметки за енергия. Затъмняващите сенници, особено от южната страна на дома ви, могат да бъдат особено полезни.
Използвайте вентилаторите стратегически
Те няма да помогнат много при екстремните жеги. Но при "умерените" горещини вършат работа. Пускането на вентилатор на тавана обратно на часовниковата стрелка ще създаде низходящ поток от хладен въздух и това ще помогне да поддържате малко по-ниски температури в стаята.
Нямате климатик? Направете си сами.
Дейвин Еберхард, основател на Nature of Home предлага да вземете кофа с лед и да изрежете дупки отстрани, след което да поставите преносим вентилатор отгоре - става своеобразен климатик. Не е особено ефективен за дълъг период. По-лесният вариант е просто да поставите купа с лед пред преносим вентилатор.
Отваряйте прозорците само през нощта
Ако живеете в район, където е по-хладно през нощта, отварянето на прозорците през нощта поддържа топлинната маса на къщата ви студена за по-дълго време. Направете течение.
За тялото
- Поддържайте хидратирано тялото си като пиете вода на кратки интервали и правите редовни почивки.
- Избягвайте напитки с високо съдържание на захар и кофеин, енергийни напитки.
- Вършете най-натоварващата физически работа по-рано през деня, когато температурите са по-ниски.
- Ако нямате достъп до сянка, помислете за сравнително евтини опции за външна вентилация като преносими вентилатори.
- Запознайте се с признаците на претопляне - силно изпотяване, спазми, слабост и замайване, треперене, чувство за дезориентация, трудност при говор, общо чувство на дискомфорт, гадене.
- Движете се по-бавно.
- Носете със себе си вода, слънцезащитни продукти и намерете сянка.
- Поставете студени кърпи или лед върху китките, шията и челото си - за по пет секунди на всеки няколко часа.
- Ограничете студените душове. Въпреки че временно ще се почувствате по-добре, тялото ви ще реагира с пренасочване на кръвта от кожата ви към центъра на торса, а това ще затрудни изпотяването и охлаждането, когато отново се изложите на по-високите температури. Има и друг риск - след студен душ ако застанете под климатика, настинката е сигурна, хваща се неусетно дори за кратко време.
- Носете широки дрeхи.
- Ограничете упражненията на открито. Ако не можете да се лишите от тичане - правете го преди 10 ч сутринта.