
снимка: iStock
Битува мнение, че електронните цигари могат да помогнат на пушачите да се отърват от лошия навик. Ново проучване обаче предполага, че това е по-скоро маркетингов трик, отколкото истина, пише Daily Mail .
Група изследователи от университета „Джордж Вашингтон" включили в експеримент близо 50 000 американци, с които се свързват всяка година, за да актуализират данните за употребата на тютюн в своето проучване. Учените формирали група от 545 души, които използвали и цигари, и вейпове едновременно. Четири години всеки от участниците в тази група бил „проследяван".
Проучването сочи, че пушачите не само не са се отказали от вредния навик, но повечето твърдели, че по-скоро ще се откажат от електронните цигари, отколкото от обикновените.
Всъщност има нещо странно в статистиката - през първата година броят на хората, които продължават да пушат, е намалял значително. През втората година те са малко над 59% - 322 души. До третата година броят на пушачите намалява с 31% спрямо предходната година и възлиза на 222 души. Минимумът е достигнат до четвъртата година - 191 души продължават да пушат, но през петата година резултатите се връщат назад - 217 души от първоначалната извадка продължават да пушат...
Ето и останалите данни:
- 86,9% от участниците в експеримента продължават да пушат цигари и вейпове след първата година;
- 80,7% продължават да „пушат двойно" след втората година;
- 76,7% продължават да „пушат двойно" след третата година;
- 67,9% продължават да пушат цигари и вейп след четвъртата година.
Още една подробност - през годините на изследването 59% от участниците в експеримента са се отказали от електронните си цигари, но са продължили да пушат традиционните цигари. От традиционните са се отказали едва 32,1%. Ето защо учените са направили извода, че електронните цигари не помагат да се спре пушенето.