Опасна ли е слънцезащитата?
Българи откриха как да се пазим от лъчите без вредни съставки, които водят до рак и безплодие

С всеки ден слънцето все по-щедро гали кожата ни. Идва лятото, а с него и желанието да се порадваме на топлите му ласки, без да си навредим. Преди отпътуване към морето обикновено се отправяме към щандовете със слънцeзащитна козметика. Какво ни очаква там? Къде между митовете за слънцезащита и предложенията в търговската мрежа стои разумният избор? Как да разберем кое е най-доброто?
Срещу дълбокото проникване на слънчевите лъчи козметичната промишленост е разработила технологии, съдържащи филтри. Слънцето излъчва в ултравиолетовия спектър в UVA, UVB и UVC диапазони, отличаващи се с различна дължина на вълната и общо название UV (ултравиолетови лъчи).

UVB лъчите имат дължина на вълната 280 ~ 315 nm. Отличават се със средно проникване през озоновия слой, защото по-малко от 2% от тях достигат до повърхността на планетата през горещите дни от лятото. Въздействат върху епидермиса – горния слой на кожата. Въпреки че подтикват обмяната на веществата, образуването на витамин D в организма и шоколадовия загар, те могат да причинят зачервяване, възпаление или изгаряния на кожата при прекомерното излагане на слънце.
Спектърът на ултравиолетовото излъчване има различни начини на разделение в света на науката и техниката, но две от тези лъчения са обект на проучване, изследване и приложение в слънцезащитната козметика. Върху опаковките на изделията има обозначение SPF (Sun Protection Factor), чиито съставки имат за цел да ни предпазят от слънчевата радиация. SPF е придружен от число, получено след лабораторно изследване. То показва колко дълго слънцезащитният крем ще ни предпазва. Например SPF 20 предполага, че ще отнеме 20 пъти повече време, за да изгори кожата ви със слънцезащитен крем, отколкото без него. Това не е точно така, защото много зависи и от силата на слънцегреенето през деня. По-високите стойности на SPF (до 50) осигуряват по-добра защита от слънчево изгаряне. На ефективна защита може да се разчита само ако тя е широкоспектърна – с покрития и на UVA, и на UVB, при това не само през лятото.

Парадоксът на слънцезащитите
Какво съдържа химичната слънцезащита?
Химичните UV филтри поглъщат и променят почти 100% от лъчите. Това се дължи на факта, че навлизат по-дълбоко в подкожието, за което спомага и самата слънчева радиация, разширяваща порите. Често са предпочитани за ползване поради по-лесното им полагане на повърхността заради наличието на мастните разтвори – благоприятна среда за дълбоко проникване в тъканите. Неудобството е, че при нанасяне съставките постъпват в кръвния ток и лимфата. Освен това, за да се запазят химичните съставки, се добавят консерванти, оцветители и аромати, които могат да причинят кожни раздразнения. Ключовият въпрос е какво съдържа химичната слънцезащита?
Има научни проучвания, доказващи, че най-известните изделия с химична слънцезащита съдържат съставки, които могат да причинят увреждания върху хормоналните функции на организма, да снижат теглото на плода сред бременни жени и дори да предизвикат безплодие при мъжете. Четири проучвания, публикувани още през 2020 г., показват, че оксибензонатът може да действа като ендокринен разрушител, способен да увеличи риска от рак на гърдата и ендометриоза (патология, при която тъкан, подобна на тъканта от вътрешната обвивка на матката, се установява извън нея, обикновено в други органи в областта на таза - бел. ред.). „Тези резултати са тревожни и могат да обяснят отчасти защо необяснимото безплодие е толкова разпространено“, смята професор Нилс Скакебек от Копенхагенския университет. Измежду многото увреждащи съставки има няколко основни, които са най-често срещани поради широката им употреба в производството. Съставките оксибензон, октиноксат, октизалат, октокрилен, хомосалат и авобензон се просмукват системно в тялото дори след еднократна употреба.

Според проучвания, публикувани от FDA, те могат да бъдат открити в кожата и в състава на кръвта седмици след като вече изделието не се използва (Matta 2020). Установено е, че следите на много слънцезащитни съставки остават в майчиното мляко и пробите от урина. Освен това е възможно потребителите да вдишват химикалите от спрейовете или да поглъщат някои от тях посредством гланц, нанасян върху устните. Оксибензонът и октиноксатът са две от най-разпространените и преобладаващи вещества в дългия списък от доказано вредни съставки в химическите слънцезащитни изделия.
Оксибензон
Оксибензонът (Oxybenzone), наричан понякога бензофенон-3, е блокер на UV лъчи, който е много ефективен при забавяне на поглъщането на вредните UVA и UVB лъчи от човешката кожа. Той е с поведение на синтетичен естроген, който според Environmental Working Group (EWG) може да причини смущения в хормоналното равновесие чрез въздействието върху щитовидната жлеза, контактни алергии и фотоалергии. Наличието му в състава на слънцезащитно изделие е сред най-обезпокоителните факти. Според EWG оксибензонът е открит в кръвта на почти всеки американец.
Октиноксат (Octinoxate)

Минералните филтри са фотостабилни, ефективно обезвреждат UVA/UVB лъчите върху повърхността на тялото. Действат незабавно от мига на полагане и не са хормонално активни. Неудобството е, че често оставят бял или сивкав оттенък след малко по-трудно нанасяне. Опасностите от употреба са два: вдишване на прахообразните вещества в хода на производство или ползване; влагането на наночастици в слънцезащитните изделия. Международната агенция за изследване на рака класифицира титановия диоксид като потенциален човешки канцероген при вдишване. Цинковият оксид също носи проблеми при вдишване, когато е под формата на спрей или прахообразно изделие.
Невидимите агенти

Вредни за околната среда
Ежегодно около 14 000 тона слънцезащитни изделия навлизат в световния океан и увреждат неговата флора и фауна според статия от 2015 г., публикувана в списание „Архив за замърсяване на околната среда и токсикология“ (Archives of Environmental Contamination and Toxicology). Особено засегнати се оказват кораловите рифове. Проучването на научната организация с нестопанска цел Haereticus Environmental Laboratory установи, че химикалите убиват водораслите, проникват в младите корали, а оксибензонът предизвиква избелването им. Поради пагубното им въздействие на някои места по света, като Австралия, Галапагоските острови, Хаваите и Вирджинските острови, са забранили използването на химически слънцезащитни изделия или някои от съставките.
Да си направим сами слънцезащита?
Изборът на кралете
„Целият състав на биокозметиката, която създаваме, е ядлив, а опаковките – разградими. Постигаме SPF 50 чрез 5 натурални съставки: пчелен восък, слънчогледово, кокосово, какаово масло и прозрачен цинк. Маслата са носещи, те прилепват цинковия оксид към кожата за по-лесно разстилане. Не съдържат вода, защото тя би изисквала консервант, в нашите продукти няма консерванти, не съдържат титанов диоксид, а цинковият оксид не е раздробен до наночастици. Минералната защита е комплексна (UVA и UVB), нанася се лесно, без да оставя бели петна. Всички наши продукти са произведени чрез щадяща технология, която запазва натуралните предимства на съставките“, споделя въодушевено Силвия Павлова – основател на Wooden Spoon.
Статията е публикувана в Списание 8, бр. 4/2023 г.


Когато храната замества справянето с болните чувства
6 начина да преодолеем емоционалното хранене

IMMUSE® – революционна разработка за имунна подкрепа
Литературен обзор и представяне на продукт за имунна подкрепа – Протектил /Protectill

Тихата епидемия: как ежедневните токсини влияят на здравето ни
Естествени стратегии за противодействие

Започни йога у дома
Една година йога разрешава много повече психични проблеми, отколкото 7 години психотерапия, твърди създателката на първото онлайн йога студио Мими Дончева

Заземяване, заземяване, заземяване
Ходенето бос подобрява съня, намалява болката, укрепва имунната система, понижава кръвното

Конференция „20 години висококачествена природна медицина“
Всеки, който се интересува от природната медицина, може да присъства на лекции, посветени на темата

Д-р Линда Ланкастър: Не съм изпила нито едно хапче!
Българката Елина Нушева оздравява от тежка болест благодарение на съветите на холистичния лекар

Сбъдната мечта
L’Erbolario е проект на двама влюбени да създадат истинска натурална козметика

С аромат на лавандула – Bilka Collection Lavender & Hyaluron
За Еньовден Bilka Lifestyle представи новата си слънчева серия, базирана на най-българските и доказано ефективни съставки

Някои уж безобидни признаци сочат към Алцхаймер
Честите затруднения при изразяване на мисълта може да са първият знак за деменция

Как да се предпазим от кърлежи и да лекуваме лаймска болест
След обилните дъждове те са много и навсякъде, какво да правим, ако прихванем лаймска болест

Приказни аромати
Валентина сътворява омайни натурални парфюми и ни учи как благоуханията променят живота

Австралия легализира психеделичните терапии
С екстази ще се лекува посттравматично стресово разстройство, а с магически гъби – депресия

СЗО ще обяви аспартама за канцероген?
Производителите на подсладители и на диетична кола са на нокти

За една седмица калъфката за възглавница става развъдник на микрочудовища
Колко опасни могат да са зверовете в леглото ни