
снимка: iStock
Ако сенната ви хрема се обостря през есента, значи съвсем неотдавна сте имали поредица от неприятни кихавици. Кихането е универсално, но и уникално за всеки от нас. Това е защитно рефлексно действие извън нашия съзнателен контрол, за премахване на дразнители от вътрешността на носа ни. Налягането в дихателните пътища по време на кихане е повече от 30 пъти по-високо от тежкото дишане по време на тренировка. Оценките за скоростта на кихане варират от 5 метра в секунда до повече от 150 километра в час.
Понякога ви се получава да спрете кихането, като стиснете ноздрите с пръсти или натиснете леко горната устна. Така се опитвате да контролирате и вярвате че можете да промените невронните реакции с външна стимулация. Но като се има предвид скоростта на кихането, учените смятат, че не е добра идея да спирате кихавицата, ако тя е тръгнала.
Неволен рефлекс
Кихането се предизвиква, когато сетивните нерви в носа ни се стимулират от дразнител като алергени, вируси, бактерии или дори течност. След това сензорните нерви пренасят тази дразнеща информация до мозъка. Когато до него достигне достатъчно количество сигнали за дразнене, се задейства рефлексът на кихане. То първо включва дълбоко поемане на въздух и натрупване на налягане в дихателните пътища. След това следва свиване на диафрагмата и мускулите на ребрата, рефлекторно затваряне на очите и силно издишване.
При издишване при кихане езикът ви се повдига към небцето. Това затваря задната част на устата, така че въздухът се изтласква най-вече през носа ви. Въздухът, изхвърлен през него, отмива дразнителите, които са причинили кихането.
Има много, уж ефективни, начини за спиране на кихането. Те включват дърпане на ухото, долепване на езика на небцето или задната част на зъбите, докосване на носа или дори пъхване на пръст в носа. Всички те стимулират тригеминалните допирни нерви с цел да кажат на интерневроните да „затворят портата“. Това може да блокира сигналите за дразнене да достигнат до мозъка, за да предизвикат кихане.
Но трябва ли да спрете кихането?
Ами ако дразнител в носа ви е предизвикал реакция на кихане, но сте някъде, където може да се счита за неуместно да кихате. Трябва ли да го спрете?
Затварянето на устата или носа по време на кихане повишава налягането в дихателните пътища пет до 20 пъти повече от нормалното кихане. Без да има изход, това налягане трябва да се предаде другаде и това може да увреди очите, ушите или кръвоносните ви съдове. Въпреки че рискът е нисък, се съобщава за случаи на мозъчна аневризма, разкъсано гърло и колапс на белия дроб при потисната кихавица.
Така че вероятно е най-добре да се опитате да предотвратите рефлекса на кихане чрез лечение на алергии или идентифициране на дразнители. Ако не успеете, кихайте в кърпичка.