
Знаменитите антиутопии на Джордж Оруел (Ерик Артър Блеър) „Фермата“ и „1984“ са написани в средата на ХХ век и въпреки че предсказанията на твореца за ужасите на тоталитарния режим не са се сбъднали на 100 процента в наши дни, в контекста на актуалните политически събития, придобиват ново зловещо звучене.
Ерик Артър Блеър (25 юни 1905 - 21 януари 1950) е британски писател, журналист и поет.
Той е сред най-уважаваните английски есеисти на ХХ век, талантлив и опитен романист. Творбите му са пропити с интелигентност, дълбока загриженост за социалната несправедливост и силна опозиция на тоталитаризма.
- Всички животни са равни. Но някои са по-равни от другите.
- Свобода е свободата да кажеш, че две и две прави четири. Приеме ли се това за дадено, оттук следва всичко останало.
- Ако спазваш малките правила, можеш да нарушаваш големите.
- Който контролира миналото, контролира бъдещето; който контролира настоящето, контролира миналото.
- Нуждаете се от образ на бъдещето? Представете си ботуш, стъпкващ човешко лице – това е вечно.
- Властта не е средство. Тя е цел. Създават диктатурата не за да защитава революцията; извършват революция, за да установят диктатура. Целта на репресията е репресия. Целта на мъчението е мъчение. Целта на властта е власт.
- Към какви възгледи се придържат масите и към какви не – няма значение. На тях може да им се предостави интелектуална свобода, защото те нямат интелект.
- Във всяко общество обикновените хора трябва да живеят, съпротивлявайки се на съществуващия ред на нещата.
- Най-хубавите книги ти казват това, което ти самият вече знаеш.
- Масите никога не въстават сами по себе си и никога не въстават, защото са угнетени. Още повече, че те не осъзнават, че са угнетени, докато не им се даде възможност за сравнение.
- Много хора се чувстват леко и свободно в чужбина само презирайки коренните жители.
- Всеки писател, който застава под партийните знамена, рано или късно се оказва пред избор – или да се подчини, или да млъкне.
- Има ситуации, в които „неправилните” възгледи са по-искрени от „правилните”.
- В нашето общество тези, които са по-добре осведомени за случващото се, най-малко могат да видят света такъв, какъвто е. Общо взето, колкото повече разбиране има, толкова по-силни са илюзиите. Колкото едно нещо изглежда по-умно, по-лишено от смисъл е то.
- Във времената на повсеместна лъжа да казваш истината – това е екстремизъм.
- Абсолютно бялото и абсолютно черното изглеждат като някакъв дефект на зрението.
- Когато всички приемат една лъжа, насаждана от партия, ако във всички документи се пее една и съща песен, тогава тази лъжа се намества в историята и се превръща в истина.
- Нямаш нищо свое освен няколко кубически сантиметра в черепа.
- Йерархическото общество е възможно само върху основата на бедността и невежеството.
- За да видите това, което се случва пред носа ви, трябва отчаяна борба.
- За нищо на света никой не иска болката да се усилва. Болката ти оставя само едно желание – тя да свърши. Няма нищо по-лошо в живота от физическата болка. Пред лицето на болката няма герои.
- Ние, представителите на средната класа, освен правилното си произношение, няма какво да губим.
- Войната е начин да се разбият на парчета, да се разтворят в стратосферата или да се потопят в морските дълбини материали, които биха могли да подобрят живота на народа и с това да го направят по-разумен.
- Патриотизмът по своята природа не е агресивен нито във военен, нито в културен смисъл. Национализмът е неделима част от стремежа към власт.
- Хората могат да са щастливи само ако не поставят щастието като цел на живота си.