
Създадените произведения ще бъдат изложени за широката публика по време на Втори Международен Салон НАИВ от 1 до 12 юни в София, Нова Арт Спейс, ул.Съборна 3. Проектът е подкрепен от Национален Фонд Култура.
За контакти:
Даниела Осиковска - организатор
0888577217
info@naiveart.eu
Даниела Осиковска - организатор
0888577217
info@naiveart.eu

Допълнителна информация:
Водещ: Ян Глозик е един от най-известните живи представители на наивистичната школа Ковачица – водещият център за наивизъм в Сърбия и един от най-добре позиционираните в Европа. Ведно с Хлебинската школа в Хърватия, Ковачица е събирателен фокус на наива и основополагащо начало на втория златен период на това изкуство във втората половина на миналия век. Понастоящем четирите световно признати музеи наив в нашия регион – Ягодина, Ковачица, Хлебине и Требние – привличат десетки хиляди почитатели на година, като само Ковачица има посетителски поток от над 12 000 човека годишно. Създадена като организация през петдесетте години на миналия век, с колекция от близо 1000 творби, в момента музеят-галерия е обект с национален приоритет и международно значение. Ян Глозик е един от 26-те настоящи членове на музея в Ковачица и сред творците с най-много опит и международни изяви. Неговото творчество е най-широко застъпено в музейната колекциа.За наивистичното изкуство: Наивистичното и интуитивно изкуство е жив, действен феномен в глобалната художествена култура днес. Наричат го още „изкуство на святото сърце“, „изкуство на инстинкта“, “необработено“, „модерен неопримитивизъм“, „свободно от канони“. Тези определения подчертават неговата емоционалност и спонтанност. В голямата си част творците са без академично образование, самоуки и нешлифовани. В днешното време, когато наивизмът в живота е рядкост, наивистичното и интуитивно изкуство в живописта заема специално място. Това се дължи на уникалната способност на художниците да потопят човек в свят на безгрижие, наивност и духовна чистота. Произведенията са изпълнени с това, което понякога липсва в повечето други области: настроение. Без да се влияят от традициите на изкуството, тези художници разчитат на личния си опит и рисуват картини, отразяващи спомените, желанията и мечтите си. Темите, които те избират, често са свързани с тяхното детство, мястото в което са родени, средата в която са израснали, ежедневните рутинни и празнични поводи, но също така обхващат политически, исторически и социални проблеми, да не говорим за фантастични утопични светове. По този начин наивните художници се отличават с оригинална и неповторима стилистична независимост.

През юни 2022 в София, с помощта на Национален Фонд Култура, ще се състои Втори Международен Салон НАИВ, който ще покаже на българската публика над 250 картини на 77 художника от три континента. Подготвя се за печат и издание, фокусирано върху българската сцена арт наив, което ще представи творчеството на 20 артиста.