
Снимки: Wikimedia.org
От 12 май до 11 юни в Квадрат 500 в столицата ще бъдат изложени 30 пейзажа от Хималаите на Николай Рьорих, съобщава сайтът на Националната художествена галерия.
Николай Рьорих (1874 – 1947) е известен художник, писател, археолог, теософ, обществен деец, философ и просветител. Той прекарва десетилетия в пътешествия и изследване на Хималаите, те стават негов дом. През 1930-те и 1940-те в серия платна Рьорих изследва енергията, зародена по тези изумително красиви мистични кътчета на планетата. Пресъздава колоритните природни състояния на планинската природа през различните сезони и в различни моменти от денонощието.
Националната галерия притежава около 250 произведения на живописеца, дарени на българската държава в края на 1970-те от неговия син Светослав Рьорих, поясняват от НХГ. В настоящата изложба са включени 30 пейзажа.
Едно от големите достижения на Николай Рьорих е проектът Pax Cultura – Договор за закрила на художествените и научни учреждения и исторически паметници. Наричат го още Пакта Рьорих. Документът е подписан на 15 април 1935 във Вашингтон, в Овалния кабинет на Белия дом, в присъствието на президента на САЩ Франклин Рузвелт, от представители на 21 държави членки на Панамериканския съюз. Те се споразумяват всеки културен обект, над който е издигнато Знамето на Мира – музеи, университети, архитектурни паметници и важни исторически места с артефакти – да бъдат считани за международна неутрална територия както по време на война, така и в мирно време.

От Музея на Рьорих, създаден през 1923 г. в Ню Йорк, поясняват, че символът „Знаме на мира“ има древен произход. Най-ранните данни за употребата му са върху амулети от каменната ера: три точки, без ограждащия кръг. Рьорих открива тази символика на много различни места по света, използвана в различни епохи от различни етноси. Трите точки са дълбокият духовен смисъл на триединната природа на съществуването. Пакта Рьорих описва кръг около точките като символ на единството на изкуство, науката и религията - три от най-всеобхватните човешки културни дейности. Кръгът означава и вечността в трите й проявления - минало, настояще и бъдеще.
Джавахарлал Неру за Н. Рьорих:
„Когато мисля за Николай Рьорих, се изумявам от размаха и изобилието на неговите дейности и творчески гений. Велик художник, велик учен и писател, археолог и изследовател, той докосна и освети толкова много аспекти на човешките усилия. Самото количество е невероятно – хиляди картини и всяка една от тях е велико произведение на изкуството. Когато гледате тези картини, толкова много от тях на Хималаите, улавяте духа на тези могъщи планини, които са се извисявали над индийската равнина и са били наши стражи от векове. Те ни напомнят за толкова много от нашата история, нашата мисъл, нашето културно и духовно наследство не само за Индия от миналото, но и за нещо, което е постоянно и вечно за Индия.“