Ива Лаловска: „За да оцелеят, костенурките имат голяма нужда от помощта ни“
През Спасителния център за костенурки са минали над 6000 животни, повечето от които успешно върнахме в природата
Нужда от помощ има и Ива, защото в момента около 200 костенурки зависят единствено от нейните ежедневни усилия. И, не, никога не си отглеждайте такова създание вкъщи – при всички случаи костенурката в ролята си на домашен любимец ще страда от нашата „любов“.
Как се роди идеята за създаването на Спасителния център за костенурки?
Идеята за спасяването на костенурки се е родила в главата на Иво Иванчев, когато е бил още дете. Обичта му към костенурките и чувството му за мисия, за нужда да спасява тези животни, узрява в идея за създаване на център за рехабилитация и размножаване на сухоземни костенурки. Официално той съществува от 2007 г., а пет години по-късно е определен като Спасителен център от Министерството на околната среда и водите. Вече 16 години в него постъпват болни и ранени костенурки и такива, отглеждани дълго в плен или намерени на неестествени за тях места.
Откъде се породи тази любов към костенурките в теб?
Колко екземпляра има в момента в центъра и колко са минали общо през годините?
Консервативни са – привързани са към мястото, в което живеят и премествайки ги от там страдат така, както би страдал човек, на когото му е отнет дома и е изпратен в изгнание. Тогава костенурките непрекъснато се опитват да се върнат на мястото, в което са отраснали и познават добре. Ако сме взели костенурка от природата и я гледаме като домашен любимец в двора си, тя ще изпитва тъга по своето родно място и ще се опитва всеки ден да се върне обратно.
Като научим, че са им нужни 12-13 години да започнат да се размножават, че в много случаи люпилата са неоплодени и малки костенурчета не се излюпват и че през първата година от живота си умират почти 80 % от новоизлюпените, ще можем да разберем защо е толкова трудно този вид да оцелее. Ето защо имат толкова голяма нужда от помощта ни.
Много хора не знаят, че са забранени за домашно гледане. Какви са рисковете, ако имаме костенурка вкъщи?
Важно е да знаем, че костенурките са изчезващи животни, заради което са поставени под защитата на Закона. Като защитени, нямаме право да ги вземаме в плен, отглеждаме или излагаме като атракция. В тези случаи се налагат глоби, а конфискуваните животни се освобождават.
Какви грижи полагате за костенурките?
Поддръжката и отглеждането на подходяща растителност също е част от ежедневната работа. През сухия период, който при нас е от юли до октомври, се налага и често поливане, в противен случай естествената растителност изсъхва. Храна и вода се доставят ежедневно. Най-трудно е през зимния период, когато болните и ранени костенурки не могат за заспят зимен сън, а се лекуват в топли помещения. Настаняваме ги в огромни съдове, подобни на корита, на дъното на които се поставят отоплителни плоскости, а отгоре се застилат със специален субстрат. Помещението трябва де е добре затоплено и снабдено с ултравиолетови лампи, за да се имитират естествените условия през активния им сезон.
Навън през зимата няма естествена храна и такава трябва да се набави от магазина. Марулята е най-подходящият заместител, който обаче идва с нитрати и химикали. В момента предстои изграждане на оранжерия, с която ще си осигуряваме храна собствено производство, като така ще спестим средства и ще доставим здравословна храна.
Как се издържа един такъв център? Само от дарения или държавата помага по някакъв начин?
Имате ли някакъв генерален спонсор, който да ви позволява да съществувате?
Сега по неприятна тема – разбираме, че след смъртта на учредителя Иво Иванчев тази година, има опасност центърът да престане да съществува. Би ли разказала по-подробно?
От няколко дни съм управител на фондацията до навършване на пълнолетие на децата. В петте дълги месеци на очакване на съдебно решение, в които останах без право на заплащане на труда си, работата ми продължи пълноценно.
Би ли дали сметка за дарения или други начини, по които да окажем помощ?
Проектираме щастие!
„За да бъде човек добър архитект, той трябва да е сред хората“, вярва арх. Вержиния Николова, създавайки райското място за живеене „Синевир“
Ела при алианите, ако искаш да познаеш българите
Писателят Мухарем Алиосман за пророческите сънища в рода му, препятствията пред духовния човек и съвременния отпор срещу общността
Богомила-Сандия: „Книгата наръчник „Новолуния и Пълнолуния" може да се ползва вечно"
Сега сме откъснати от естествените природни цикли и имаме нужда от нещо, което да ни напомня за тях
Безмилостната липса на сън години наред не те прави добър родител
Специалистът по детски сън Алексис Дюбиеф: „80% от това, което четете за бебешкия сън в социалните медии, е абсолютно погрешно!“
Безсмъртието е в безусловната любов
Марек Каравелов: Живородна България е общество, което си припомня как сме създадени по дизайн от Твореца
Розмари Де Мео: Да, аз съм Райна!
Питат ме дали написаното е истина. Истината е далеч по-невероятна, споделя авторът на „Стопанката на Господ” и на „Зарана”
Дева Премал: Мантрите имат силата да променят живота
Всеки ден се уча да живея с повече любов и с повече прошка, казва известната изпълнителка, която идва за втори път в България
Не ти откриваш йога, йога открива теб
Ежедневно виждам как телепатията и интуицията в хората се развиват все повече, казва Борислава Генова - собственик на йога студио Mettasense Yoga&Relax
Посредникът между два свята
Те са сред нас, но не ги виждаме, а те не ни чуват. Борис Бъндев обаче строи мост, за да ни срещне и да заживеем заедно
„Понякога само едно изречение е достатъчно, за да се промени ходът на събитията”
Менталистът Диян Костадинов се надява да направи първото магично шоу на Луната
Искаме отговори!
От декември през 3 месеца давам кръв за плазма за лечение, но не ми издават зелен сертификат. Питам защо?
Д-р инж. Петър Сапунджиев: Не трябва да се заблуждаваме, че Антарктида ще остане такава, каквато е
Сега това е най-близкото до друга планета, до което можем да се докоснем на Земята
Милена Иванова: Него си го прибраха, защото той трябва да служи за нещо по-висше
Да обичаш и да загубиш Милен Цветков
Чистим Авгиевите обори
Ще останат само души, които могат да откликнат на новите вибрации и енергия, и искат да живеят в мир и любов
Мартин Иванов: Бих през лицето съвременната „култура“
Как 18-кратният победител в предаването „Последният печели” върна носталгията по едни като че ли отдавна забравени времена
Актрисата Лора Мутишева: Без мисъл няма смисъл!
Театърът е особен вид общуване, което е все по-рядко срещано и все по-нужно