Българите са в основата на човешката цивилизация
Проф. Евгений Сачев представи четвъртото допълнено и разширено издание на книгата, която пробужда гордостта и самосъзнанието на българите

Поздравителният адрес от държавния глава бе първият в поредицата поздравителни писма и приветствия, които професорът получи: от министрите на културата и туризма, от кмета на Пловдив, от Университета по Библиотекознание и информационни технологии, от Тракийския университет и др. Домакини на събитието бяха община Пловдив и ОИ Старинен Пловдив. Красимир Асенов, доктор по културна антология и зам. - кмет на община Пловдив с искрен възторг поздрави проф. Сачев и Николай Тончев от издателство „Нитон” за изключителната книга и припомни: „Когато едно дърво иска да израсне, първото нещо, което трябва да направи, е да порасне към своите корени. Макар и от време на време да се появява някой дървосекач, който се опитва да кастри българската корона, българските корени остават дълбоко-дълбоко впити в земята. Така че България ще продължава да расте“.

За първи път в тази книга на едно място са представени стотици факти и доказателства, представени по систематизиран начин, които представят водещото място на българите в човешката история още от възникването на първите цивилизации.

Разказани са неизвестни исторически сведения за най-великите мъже на България, като Васил Левски, Георги Раковски, Христо Ботев. Има истински истории за личности, за които никога не сме чували, но заслужават нашата памет и уважение, като първообразите на Джеймс Бонд и Индиана Джоунс. Всичко това прави книгата „Българите са в основата на световната цивилизация” единствено по рода си четиво, което всеки достоен българин е редно да прочете.
Книгата е рожба на 20-годишен труд, като в началото (през 2016 г.) е била малко книжле, панисано заради настояването на колеги и приятели на професор Сачев да сподели с българите удивителните истории и тайни, които е открил. Книжката обаче е разграбена като топъл хляб. Последвало е второ (2017 г.) и трето издание (2019 г.), изкупени изключително бързо от българите, жадни за истината за своето минало.

Днес, със своето четвърто издание, книгата прилича на Библия. Тя е в голям формат, с 860 страници, 1110 цветни илюстрации, с прекрасна твърда подвързия, а на корицата е изобразена със злато Светогорска гравюра на Света Богородица „Неувяхващ цвят”. Всяка нация може да се гордее с някакво богатство – Китай с хората, Великобритания – с морския флот..., а ние, българите, трябва да пазим и да славим културно-историческото си наследство. И това е въпрос на национална сигурност, обясни проф. Евгений Сачев при представянето на книга.
Проф. Евгений Сачев е единственият в България професор по културно наследство и национална сигурност. Има големи заслуги за развитието на българската музеология и музейно дело. Повече от 30 години работи в сферата на културното и историческото наследство.
Активен участник е в мисии по спасяване на паметници на културата и историята в чужбина. Работил е като главен експерт в Министерството на образованието и науката, експерт в Министерството на икономиката и експерт в Народното събрание.
Бил е директор на Националния музей-параход „Радецки“ и на Архитектурно-етнографския музей „Старият Добрич“. От 2003 г. до 20 март 2006 г. е директор на Националния център за музеи, галерии и изобразителни изкуства. Ръководил е катедра „Архивно-документално наследство и културономия“ при Университета по библиотекознание и информационни технологии. Преподавал е в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Бургаския свободен университет и във Висшето училище по застраховане и финанси. Чете лекции в Тракийския университет.
Той е автор на единствените български речници – справочници по социомузейна култура, по културно наследство и по културономия. Има повече от 500 научни и научно-популярни публикации и повече от 40 монографии в областта на културното наследство и националната сигурност. Учредител е на множество организации с родолюбива и хуманитарна дейност. Академик на Българска академия на науките и изкуствата.

Какво е напредък? Когато нямате нужда хората да ви слушат и хвалят.
Плутарх дава 20 опорни точки за отговор

13 г. Григорий Просветител бил забравен на дъното на каменна яма, пълна със скорпиони
Армения първа в света приела християнството за държавна религия през 301 г.

Кой ще се осмели да отвори гробницата на Цин Шихуан?
Погребан дълбоко под хълм в централен Китай лежи първият император, чиито останки са непокътнати повече от две хилядолетия

България – църковни камбани, много разочарование и малко триумф, малко тръпка и много дълг
Р.Х. Маркъм през 1931 г.: За шест седмици българите имаха пет празника освен неделята

Само в самотата намираме себе си
Тъжно е да не обичаш, но е много по-тъжно да не можеш да обичаш, пише испанският философ Мигел де Унамуно

Какво кара една държава да промени името си
Интересни исторически факти за прекръстили се страни от близо и далеч

Възкръсването на България
България получава своето окончателно признание, без да използва военни средства

Майката, която застреля убиеца на дъщеря си в съдебната зала
Мариане Бахмайер остава в историята като извършила най-показния линч в следвоенна Германия

Войната срещу Дж. К. Роулинг: Как една жена бе намразена и оплюта в дебата за пола
Авторката на Хари Потър бе низвергната, защото каза, че полът е факт

Защо хората крадат от своята държава?
Безсмъртният Георги Марков за своеволията на властниците и за бездната на контраста

6 септември – великият акт на Съединението
Как младата българска армия осигури териториалната цялост на България

Напълно гениален и позорно непознат…
Наричат Васко Абаджиев „Паганини на ХХ век“, умира едва на 52 г. в Хамбургската железница

Хитът на лятото е посветен на историческа личност
Наричали незабравимата Мириам Макеба – „мама Африка“

Малчугана и Дебелака убиха близо 300 000 души преди 78 г.
Да си спомним за жертвите на Хирошима и Нагасаки