Ето защо неслучайно в последните години и у нас, и в чужбина, се наблюдава изключителен бум на лечението с природни лечебни средства и преди всичко с фитотерапевтични такива. Естествено те се явяват алтернативни на прекалено скъпите медикаменти, много от които имат и сериозни странични ефекти. Независимо от тази ясно изразена тенденция обаче, съвсем ограниченото познаване на научно доказаните лечебни свойства на растенията, на заболяванията и на периодите в тяхното развитие, при които може да се разчита на ефикасност от страна на билколечението, както и на начините на използване на билковите смеси, това най-древно направление на медицината все повече се прилага от неука хора. Забелязват се например противоречия в едни или други рецепти и методи на лечение, взаимно отхвърлящи се факти и противоречащи на елементарните закони на човешката анатомия и физиология постановки. За съжаление тези противоречия се натрапват в почти всички издания, които публикуват рецепти и методи на лечение от некомпетентни хора.
Ето защо и у нас, в последно време, специалистите по терапия се стремят да прилагат и в билколечението правилата на т. нар. „Добра клинична практика“, въведена от Световната здравна организация. Иначе българските билки заемат достойно място в борбата за човешкото здраве и живот, но само тогава, когато вездесъщата наука ги е предоставила в ръцете на професионалисти – лекарите.
Това по същество е алманах с атлас на билките в България (художествено изработени изображения), само с научно доказани факти за лечебните възможности на представените билки, по тази причина не са включени малък брой растения, а и болести, в които данните са все още в сферата на хипотезите и халтурщината. Освен това, за разлика от другите тривиални издания, Справочникът, след специалната си част, посветена на фитотерапията по болестни единици, има „Приложение“ с оригинални данни за употребата на билки при деца, отравяния с билки, първа долекарска помощ, приготвянето на билковите чайове, билкова козметика, билкови бани. Допълнително има и второ приложение (за първи път у нас) на джобен портативен билколечител. Справочникът е предназначен за широк кръг читатели: многобройните ползватели на билките у нас, професионалните билкари, лекарите, фармацевтите, студентите по медицина и фармация и други.
Справочникът е написан на абсолютно популярен и достъпен за всички език. Посочените в изданието данни са в резултат на задълбочени проучвания и хипотези от страна на водещи наши и чуждестранни учени с международен авторитет. С това се цели да се насочат читателите към допълнителни източници, от които може да получат повече сведения по интересуващия ги въпрос. Имената на цитираните автори, както и на техните трудове са дадени в два отдели списъка. В заключение искам да отдам дължимото уважение на тези автори, с резултатите от чиито изследвания са обогатени световната и нашата медицински науки!
За удобство на читателите в Справочника цитираните билки са илюстрирани по два начина: чрез цветен фотоалбум и чрез ботанически компендиум (съкратен атлас) на по-важните билки.
В Справочника се предлага „Джобен билколечител“, което е второ негово издание след близо двадесетгодишен период от първото издание.
