
Да се ожениш за човек от твойта черга, казва открай време българският народ. Има се предвид партньорът да е със сходен имуществен статус, за да е стабилен брачният съюз. Тази изстрадана народна мъдрост сега намира своеобразно потвърждение и в академично изследване.
Праучване сред 1600 двойки, извършено от смесен британско-холандски екип установява, че съпрузите с еднакво високо образование си приличат не само по равнището на академичните постижения, а и по гените.
Отдавна е известно, че хората не избират брачните си партньори случайно, а макар и несъзнателно се стремят към такива, с които имат общи черти. Сред най-високо ценените качества са интелигентността и образователните постижения. Практиката показва, че това декларирано предпочитание се реализира и чрез действия - хората се женят за партньори с близко или същото образование. Досега обаче не беше ясно, че това има отражение и на ниво ДНК. Учените сравнили групи гени, за които се смята, че са свързани с образователните постижения, и установили изключително близки сходства при съпрузите с еднакво високи академични постижения.
Изследователите отбелязват, че това би могло да доведе до засилващо се неравенство. Причината е, че деца на такива семейства следват същия модел при избора на партньор. Това от своя страна води до възпроизвеждане на генетичната комбинация, отговорна за по-добрите образователни резултати, което пък създава и образователно неравенство, а заедно с него и това на доходите.
Като се има предвид, че социалното неравенство поне от части се дължи на биологичното, неравенствата в обществото може да се окажат много по-трудни за преодоляване, отколкото си мислим. И което е по-важно – те вероятно ще се задълбочават с всяко следващо поколение, прогнозират изследователите.