
Въпреки че имаме толкова много опит във взимането на решения, се оказва, че все пак не сме толкова добри в това. Вината, разбира се, не е наша. Умовете ни са програмирани да се чудят, особено когато не сме сигурни дали дадено решение е правилно.
Според Стивън Флеминг от Лондонския университетски колеж, промяната в мнението и решенията ни се дължи на това, че продължаваме да претегляме всички опции дори когато вече сме направили такова. Това е нещо като самопроверка или самонаблюдение, при което мозъкът се опитва да поправи своите грешки като продължава да събира информация и да претегля опциите.
Живеем в свят, в който всичко е възможно. Наличието на толкова много възможности за избор ни прави разглезени. Развиваме страх, че винаги има по-добри опции, а това води до нерешителност, стрес, неудовлетвореност, разкаяние, както и нещастие, защото се притесняваме дали сме взели правилното решение.
Като за начало това, което би могло да ни помогне, е да ограничим възможностите си за избор.
Митът за правилното решение
Както писателят Браян Кристън споделя: „Дори и най-добрата стратегия понякога носи лоши резултати. Точно заради това компютърните специалисти са научени да правят разлика между процеса и резултата. Ако си направил всичко възможно да следваш най-добрия процес, значи не трябва да се чувстваш виновен, ако нещата не се получат както си искал.“
Пътуване във времето
Един подходящ подход е „мислено пътуване във времето“, при което човек си представя различни сценарии в бъдещето, при които можем да следваме един или друг път. Този подход работи, защото след като човек си постави дадена цел, може да определени какви са стъпките, за да я достигне, без да се отклонява като следва други опции, които биха променили посоката му.
Съвети за по-успешно взимане на решения
1. Хвърляне на монета2. Приятното решение
При този подход е важно да бъде взето това решение, което носи положителни чувства и все пак е подходящо, но крайната цел не е да бъде взето най-доброто решение на всяка цена.
3. Крайният подход
Може да изглежда плашещо, но си представете, че сте на смъртно легло. В такъв случай кой избор би ви се струвал най-подходящ? Много пъти се оказва, че това е този, при който решаваме да се „гмурнем“ в света около нас и да изградим връзки със заобикалящите ни.
4. Алгоритъмът 37%
Писателят Браян Кристън споделя един полезен алгоритъм, при който съветва да прекарате само 37% от времето в търсенето на възмогности (за ресторант, къща, дори партньор), с целта да си създадете някаква основа.
5. Отпуснете се
„Не е нужно винаги да обмисляте и да се опитвате да вземете най-правилното решение всеки път. „Оплескайте“ нещата поне веднъж. Доверете се на инстинктите си и не мислете твърде много. Отпуснете се, хвърлете монета, простете, без да забравяте. Просто бъдете верни на себе си,“ споделя Кристън.5. Отпуснете се
Източник: www.abc.net.au