favorites basket
user
Любопитно24 юни 2019

Ако избягвате да казвате „ние”, вероятно нямате желание за дълготрайна връзка

Психолози установиха, че хората, бягащи от сериозна отношения, са по-малко склонни да използват местоимението

Снимка: Alex Iby, Unsplash
Снимка: Alex Iby, Unsplash
Влюбените във връзка, които използват „ние", вероятно са по-готови за дълготрайни отношения отколкото партньори, които не искат да се ангажират и избягват местоимението. Психолози установиха, че хората, бягащи от сериозна връзка, са по-малко склонни да използват местоимението „ние“, когато говорят за своите взаимоотношения, пише Dailymail.

Изследователи от Калифорнийския университет в Ривърсайд са анализирали 1400 наблюдения от седем изследвания търсейки особеностите при вербалното общуване между влюбени двойки. Те открили, че дори когато се вземат под внимание демографските и личностни черти, хората, които подсъзнателно не са ок с идеята за дълготрайна връзка, използват местоименията „аз“ и „ти“ повече от „ние“, „нас“ и „нашите“. Психолингвистите са категорични, че повечето хора обикновено не знаят кои местоимения използват.
Кейл Монк, професор по човешко развитие и семейни науки в Университета в Мисури казва, че взаимоотношенията между партньори, които не са сигурни, че искат да задълбочат връзката си и да я направят дълготрайна, проявяват забележимо по-ниски нива на комуникация и ангажираност към съвместни действия. Според Монк хората в такива отношения трябва да са наясно с мотивацията – своята и на партньора си, за да вземат информирани решения дали да останат заедно или да прекратят връзката си.
Психолозите съветват: Когато обмисляте възобновяване на връзката или избягването на бъдещи разлъки, трябва да анализирате причините, поради които сте скъсали отношения, за да се установи дали има постоянно възникващи проблеми, които влияят върху връзката.
Отделете време за размисъл и за причините, поради които помирението може да бъде вариант.
Не забравяйте, че е добре да прекратите отровни взаимоотношения. Например, ако връзката ви е невъзстановима, не се чувствайте виновни за вашето умствено или физическо благополучие.
Терапията за двойки или семейното консултиране не е само за хора на ръба на нервна криза и развод. Дори щастливите партньори могат да се възползват от „профилактика на връзката“, за да засилят съюза си и да получат допълнителна подкрепа при приближаването на различни преходни етапи в отношенията.
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.