
Учени от Националното управление за океаниски и атмосферни изследвания и Университета на Луизиана прогнозират скорошната поява на една от най-големите безкислородни зони в историята в Мексиканския залив. Тя се образува от размножаването на миниатюрни водорасли и ще доведе до смъртта на много риби и други морски същества, съобщава Science Alert.
Причината за възникването на мъртвата зона е вливането в океана на потоци с висока концентрация на торове от селскостопанските участъци. Прекомерното количество хранителни вещества от торовете попада в ручеи и реки и се пренася в залива, където се стимулира развитието на опасните водорасли. При процеса на гниенето им на морското дъно се поглъща много кислород. Като резултат се очаква животът на рибните пасажи да се затрудни, или пък те да напуснат залива. При втората опция липсата на улов ще затрудни препитанието на местното население.
Площта на безкислородното петно може да достигне размерите на щата Ню-Джърси – около 20-22,5 хиляди квадратни километра. Това е доста повече от средния показател за пет години - 15,5 хиляди квадратни километра.
Мъртвите зони или зоните на кислородния минимум се намират на дълбочина 200-800 метра и се образуват предимно от прекомерно затопляне на водата или от увеличаване на органичните вещества. Към момента в Световния океан има общо 7 700 000 квадратни километра „мъртви зони” (колкото Австралия) и до момента няма генерално предложение за решение на този тежък проблем.