
Снимки: Circus Roncalli
В няколко европейски държави, включително и в България, вече е въведен закон, забраняващ номерата с диви животни на манежа. Участието на диви бозайници в представленията застрашава не само тях самите, но и зрителите. Освен това много от цирковете подлагат животните на тежки условия като ги бият, недохранват и пренатоварват с гъстия график на участията им. Самото естество на номерата, които изпълняват, също е противоестествено за тях. Извън природата на лъва е да прескача огнен обръч или да бъде качен върху гърба на кон. Природозащитниците са категорични, че мястото на тези животни е в естествената им среда, а не на арената.
Бернард Пол, основател и директор на цирк „Ронкали”, бързо се адаптира към тези настроения и предлага алтернативно решение, което да не ощети качеството на спектакъла, а напротив, да го направи първия по рода си. С помощта на 11 лазерни проектора на сцената се изобразяват 3D холограми на слонове, коне и дори златна рибка, които могат да бъдат наблюдавани в цялата си прелест от всяко едно място в залата. Новото оборудване струва на цирка повече от 450 000 евро.
Въпреки че става пионер в цирковите шоу програми със своето лазерно зрелище, „Ронкали” запазва някои от класическите елементи като клоуните, горящия обръч и акробатичните номера на трапец. Друго нововъведение, което трупата прави, е, че за първи път цирков артист си партнира с робот и по този начин съчетава традицията с модерното.
Новаторският подход на „Ронкали” се радва на широк обществен интерес и служи като манифест срещу насилието над животни. Природозащитниците вярват, че и други циркове, които все още използват животни, ще се откажат от тази практика.
