
Снимка: wikimedia.org
Преди месец се навършиха 6 години от заповедта на Министерството на околната среда и горите на Индия, с която се забранява отглеждането в плен на делфини в която и да е точка от територията на страната. През 2013 г. Индия достигна историческа победа за всички китообразни, благодарение на организирана и мощна кампания за забрана на делфинариумите и отглеждането на китообразни в неволя.
Федерацията на Индийските организации за защита на животните (FIAPO -The Federation of Indian Animal Protection Organisations) взема решение за кампанията през 2012 г., когато се кроят пъклени планове за построяване на делфинариуми в щатите Керала, Махараштра, Гуджарат, Андаман, Делхи и Гоа с цел привличане на туристи. Над 80 природозащитни организации от целия свят се включват с подкрепа на каузата на FIAPO.
Индия изповядва ахимса. Ахи́мса (санскр. अहिंसा, ahiṃsā IAST) е поведение, начин на действие и живот, при които на първо място се издига ненанасянето на щета — ненасилието.
Индия има печален опит от края на 90-те да отглежда делфини в плен. В „Града на делфините” в Ченаи, четири делфина, докарани от България, са умрели в течение на 6 месеца, пише delfinariy.info . Централното управление на зоопарковете в Индия (CZA) отказва на делфинариумите със смъртни случаи задължителната сертификация, която се изисква за тяхното функциониране в бъдеще.
Според Б.С. Бонал, член на секретариата на CZA, на китообразните по принцип не им понася добре животът в плен:
„Животът в плен може сериозно да подкопае благосъстоянието и оцеляването на всички видове китообразни, променя тяхното поведение и им предизвиква екстремни страдания.”
FIAPO на първия етап от кампанията събира информация – данни и факти за проблема и я насочва към правителствените учреждения, партньорите си по места, към всички участници в проекта, учени и специалисти.
На втория етап от кампанията започва масирано информиране на обществеността. След такъв мощен натиск от местното население, природозащитните организации и световната общественост, индийското екоминистерство е принудено да вземе съдбоносното решение за закриването на делфинариумите.
На втория етап от кампанията започва масирано информиране на обществеността. След такъв мощен натиск от местното население, природозащитните организации и световната общественост, индийското екоминистерство е принудено да вземе съдбоносното решение за закриването на делфинариумите.
Прочети още:
Изчезващите делфини на Черно море
Дали ще успеем да спасим красивите създания от самите нас?
Но всичко започва от малките стъпки – изготвяне на база данни за делфинариумите в цялата държава, водене на статистика за животинките в тях – внос, износ, смъртност, раждаемост, развитие, средна продължителност на живота. При нарушения активистите на FIAPO изискват неподновяване на сертификатите на делфинариумите в съответствие с изискванията на Закона за предотвратяване на жестокото отношение към животните от 1960 г. Пишат се петиции и обръщения, правят се митинги.
Природозащитниците успяват да убедят чиновниците и населението, че трябва да се забрани вноса на делфини с цел излагане на показ и участие в представления. Сред обвиненията срещу затворите на делфини е и това, че те дават на бозайниците неправилно образование.
Защитниците на делфините намират поддръжници на каузата сред депутатите в парламента. Знаменитости от цял свят пишат лични писма до министъра на околната среда на Индия. В министерството са получени 20 000 писма, събрани са 3000 подписа. Това пък е било достатъчно основание за медиите да започнат да отразяват случая.
Цялата кампания продължава не повече от година и завършва с пълна победа със заповедта от 17 май 2013 г. на Министерството на околната среда и горите на Индия. В нея пише, че китообразните са високоинтеллектуални и чувствителни в сравнение с другите животни и това означава, че те трябва да бъдат разглеждани като
„личности, различни от човека“ (non-human persons).
Като такива те трябва да имат свои права и е неприемливо от морална гледна точка да бъдат държани в плен за развлекателни цели. На правителствата на всички щати в Индия е препоръчано да отклоняват всяко предложение на физическо лице или организация за изграждане на делфинариум, за внос на китообразни, за създаване на комерсиални развлечения с тях, за показването им на частни или обществени изложби и изложения.
Признанието на делфините като личности в Индия преди 6 години на държавно ниво, макар официално те да не са получили този статут, е знаково явление, което се превърна във фара на надеждата на световното движение против пленничеството на китообразните.