
Художникът Стоян Зарков издаде новия си сборник „Български букви и винетки”. В него авторът е воден от идеята за опазване и популяризиране на българските букви, а също и от желанието му да се разширява палитрата от различни художествени шрифтове.
Завършил е вечерна гимназия, а след това е изкарал успешно различни курсове по ретротехника, деловодство и архив, както и компютърна грамотност. До момента е сътворил над 700 шрифта, като във всеки от тях буквите са различни по форма. Занимава се тази дейност от половин век.

Запалва се по шрифтотворчеството, когато е едва на 20 години. По онова време живее в Казанлък и работи като фирмопицес – изготвя надписи за различни вериги магазини и ресторанти. „Едно време, говоря за 65-та година, в моя отдел идваха всякакви поръчки и аз трябваше да ги изпълнявам, за всяка от тях да измисля какви букви да използвам – какъв шрифт, каква дебелина, колко големи. бил съм на 20 години, учех в Учебната гимназия и работех едновременно. После работих в един завод като художник, където рисувахме портрети, различни лозунги на червен плат за манифестации”, разказва Зарков.
Всички шрифтове, които представя в книгата си са направени на ръка, използвайки темпера, перо и различни химикали. Рисува всяка буква на отделен лист с височина от 12 см, след което ги заснема, намалява ги на 25% и ги подрежда една до друга, за да се направи цялостната композиция от А до Я.
Част от шрифтовете може да разгледате в галерията: