
Снимка: Ludovic Toinel@ltoinel, unsplash.com
Детето ви постоянно е вторачено в компютъра, смартфона, таблета или телевизионен екран и вече носи очила? Нови изследвания сочат, че електронните устройства могат да причинят увреждане на зрението при децата, включително замъглено зрение, напрежение в очите и късогледство.
Доклад на StudyFinds в Англия показа, че процентът на 13- до 16-годишните в САЩ, които се нуждаят от очила, почти се е удвоил от 2012 г. до 2018 г. скачайки от 20% на 35%. Две трети от тези тийнейджъри са диагностицирани с късогледство. Учените все още нямат достатъчно доказателства за това, но работят върху анализ на дилемата дали прекомерната употреба на електронни устройства ще има дългосрочни отрицателни ефекти върху децата.
Досегашните проучвания сочат, че времето, прекарано пред дисплея влошава развитието на мозъка. Деца на възраст от 9 до 10 години, които използват електронни устройства в продължение на седем часа или повече на ден, показват преждевременно изтъняване на мозъчната кора. Само два часа дневно екранно време биха могли да влошат качеството на запаметяване, а това води до по-ниски резултати при разсъждения и езикови тестове.
Родителите, които смятат, че техните кърмачета и малки деца учат език или придобиват други умения от телефон или таблет, грешат. Бебетата под 2-годишна възраст не учат ефективно език от видеоклипове. Малките деца трябва да имат взаимодействие с живия живот, за да се учат, защото не са в състояние да пренесат това, което виждат или чуват на екрана, в реалността.
Електронните джаджи са виновни за недоспиването на детето ви, това го прави невнимателно, липсва му концентрация и дори се стига до заспиване в училище по време на час. Децата в училищна възраст се нуждаят от 9 до 11 часа сън през нощта, а тийнейджърите се нуждаят от осем до 10. Деца в предучилищна възраст и малки деца имат нужда още повече - от 10 до 14 часа на нощ.
Лекарите препоръчват родителите да изключат електрониката и мобилния телефон на детето си, за да се справят с проблемите със съня. Спането в близост до компютри, таблети, дисплеи на смартфони или телевизори през нощта значително потиска производството на мелатонин и чувството на сънливост. Изключете всичко, преди да излезете от детската стая, съветват експерти.